Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka -1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pád Řecka? Všechny scénáře jsou cesta do pekla

Řecko (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecko (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Projekt společné měny eura zažívá nejhorší chvíle od svého vzniku. Politici nahlas uvažují o tom, že by Řecko - navzdory všem smlouvám - mohlo euro opustit. Existují různé scénáře možného vývoje, jasné ale je, že do původního stavu se již eurozóna nevrátí.

V tuto chvíli více než kdykoliv dříve přichází v úvahu i scénář, že by Řecko mohlo euro opustit.

Kdyby země znovu zavedla drachmu například před dvěma lety, dopad by byl méně tvrdý. Od té doby se ale do potíží dostaly zejména Itálie a Španělsko, jedny z největších ekonomik EU. A právě řecký odchod z eurozóny by mohl spustit bankovní i hospodářskou krizi v těchto zemích.

EU i Mezinárodní měnový fond by v prvé řadě zastavily dosavadní pomoc Aténám. Vláda by neměla z čeho financovat provoz státu a zároveň splácet dluhy, musela by tedy vyhlásit bankrot.

  • Bankrot

Tamní banky by rázem přišly až o 60 miliard eur, které zemi napůjčovaly. Takovou ztrátu by ale neustály a zkrachovaly by. Za normální situace by je zachránila vláda, ta ale nebude mít z čeho.

Vklady lidí budou zmrazeny a převedeny na drachmu. Její kurz k euru by se okamžitě propadl a většina úspor by se vypařila do vzduchu. Například po bankrotu Argentiny v roce 2001 přišli lidé o 75 procent vkladů.

ČTĚTE TAKÉ:

Panika by se mohla rozšířit do dalších zemí. Lidé by pravděpodobně začali svoje úspory přesouvat do bezpečnějších států, jako je Německo. Opouštěné finanční domy by takový odliv kapitálu nemusely ustát a také by zbankrotovaly.

Vztahy mezi evropskými bankami by se dostaly na pod mrazu - nikdo by nevěděl, který finanční ústav se v nejbližší době dostane do potíží, nebude schopný dostát závazkům.

Tím ale dojde obecně k omezení půjčování, což bude pro mnoho podniků likvidační. Podle britského think-tanku NIESR by se v takovém případě zvýšila pravděpodobnost recese ve Velké Británii o 70 procent a pokles hospodářství v Itálii a Španělsku by byl v podstatě jistý.

Těmto dvěma zemím by ale pravděpodobně hrozily ještě vážnější problémy. Investoři by ze strachu o své peníze požadovali mnohem větší úroky za to, že vládám půjčí. Například Itálie, která musí jen příští rok splatit dluhy 300 miliard eur, by si však navýšení nemohla dovolit.

INFOGRAFIKA: Co se může dít v Řecku

Klikněte pro zvětšení

A nemohla by ani spoléhat na pomoc od EU, ta dostatek peněz na záchranu takto velké země zkrátka nemá. Následovat by tedy mohl další bankrot, tentokrát třetí největší ekonomiky eurozóny.

Pokud by naopak řecký krach proběhl překvapivě klidně, bez fatálních dopadů pro tamní ekonomiku i další státy, mohla by to být inspirace pro Irsko i Portugalsko. To, že by místo tvrdých reforem raději zvolily nesplacení dluhů, by mělo nedozírné následky. Možnost rozpadu eurozóny by byla velmi pravděpodobná.

  • Nejistota

Ať už řecký premiér Jorgos Papandreu situaci ustojí, nebo bude ustanovena nová vláda, zavládne období nedůvěry. Investoři v pondělí po slovech o možném referendu rázem přišli o jistotu, že Řecko bude pro eurozónu spaseno za každou cenu.

Již předevčírem musel záchranný fond EFSF odložit sehnání tří miliard eur pro Irsko. Vydání nových dluhopisů šéfové fondu pozastavili z obavy, že by trhy požadovaly příliš velké úroky.

Pokud by měla tato situace panovat delší dobu, celý záchranný plán na zkrocení dluhové krize by se zhroutil jako domeček z karet. Jeho princip - 17 států si dohromady půjčí levněji než jedna zadlužená země - stojí jen na vůli investorů.

ČTĚTE TAKÉ:

Zatím také padly další plány na získání více peněz. Například Čína, od které si lídři Evropské unie mnoho slibovali, nehodlá o možné pomoci debatovat do doby, než se vyjasní otázka Řecka. Přitom půjčky od bohatých států jsou jedním z pilířů záchranného plánu.

Nejistota by se opět projevila také v bankovním sektoru. Na veřejnost se již dostávají informace, že finanční domy tiše omezují úvěry a chystají navýšit kapitál prodejem aktiv.

  • Pošramocená pověst

I kdyby se situace v Řecku uklidnila a vláda přijala druhý záchranný balík, reputace země již utrpěla šrám jak u investorů, tak i u ostatních státníků. Do budoucna se bude při jakýchkoliv potížích vždy připomínat okamžik, kdy řečtí politici dali všanc vyjednané smlouvy.

I řecké účetnictví je stále nepřehlednější. V září tamní vláda tvrdila, že pokud nedostane další finanční pomoc, zbankrotuje v říjnu. Pak termín posunula na listopad a nyní má prý dost peněz až do prosince.

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!