30. září 2019 14:55, aktualizováno  20:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Padající strom zabil na Slovensku chlapce, další dvě děti zranil

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Twitter HZS Středočeského kraje

Bratislava Silný vítr, který v pondělí zasáhl část Evropy, si na Slovensku vyžádal nejméně jednu oběť. V Nitře na jihu země padající strom zabil čtrnáctiletého chlapce a další děti zranil. Informovala o tom policie, která později upřesnila původní informaci, že obětí tragedie je dívka.

Neštěstí se stalo při procházce žáků, kdy padající strom zasáhl skupinu dětí. Hasiči uvedli, že strom spadl celkově na tři nezletilé osoby. Kromě oběti utrpěly různá zranění další dvě děti, které jsou podle vyjádření nemocnice mimo ohrožení života. Stav jednoho z nich si ale vyžádal operaci.

K tragédii došlo v době, kdy na Slovensku platí výstraha před silným větrem. Pro okres Nitra i některé další regiony země vydali slovenští meteorologové varování druhého stupně z třídílné škály nebezpečí.

Kvůli nepříznivému počasí byla na zhruba tři hodiny také přerušena vlaková doprava u obce Kúty na hlavní železniční trati do Česka. Podle slovenského státního železničního dopravce ZSSK byly některé vlaky odkloněny přes Hodonín a slovenský Holíč nebo odřeknuty. Provoz na zmíněné trati železnice obnovily odpoledne. Popadané stromy zkomplikovaly také provoz na několika linkách městské hromadné dopravy v Bratislavě.

V Polsku si vichr vyžádal jednu obět

Silný vítr si na jihovýchodě Polska vyžádal jeden život a sedm raněných, uvedla na svém webu zpravodajská televize TVN 24. Pro celé Polsko platí výstraha meteorologů před vichrem, který v nárazech dosahuje až stokilometrové rychlosti a postupuje od východu na západ. Vichřice zavinila, že se statisíce lidí ocitly bez elektřiny a hasiči museli zasahovat ve stovkách případů.

„Po čtvrté hodině odpolední v obci Nowy Nart padl strom na chevrolet, ve kterém cestovali čtyři lidé. Řidiče se i přes pokusy o oživení nepodařilo zachránit. Dva lidé skončili v nemocnici, jedna osoba vyvázla z nehody bez úhony,“ uvedla policejní mluvčí Ewelina Wroná.

Při pádech stromů na auta se při dvou různých incidentech zranili dva další lidé. Ještě dříve dva lidé utrpěli zranění poté, co vítr převrátil přívěs nákladního vozu, do kterého pak narazil autobus. Dva cestující museli být převezeni do nemocnice. Ve Varšavě se zranil jeden hasič při odstraňování vyvráceného stromu.

Bez elektrického proudu se ocitlo 295.000 lidí. Předchozí bilance čítala 125 000 odběratelů bez elektřiny.

Hasiči museli zasahovat ve více než 4000 případech souvisejících s počasím, sdělil jejich mluvčí Pawel Frontczak. Šlo hlavně o zásahy kvůli vyvráceným stromům, které popadaly na koleje nebo na zaparkované automobily.

ČTK
Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Z knihy Belmondo o Belmondovi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...