17. prosince 2014 10:00, aktualizováno  11:54 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pákistán bude opět popravovat teroristy. Kvůli útoku Talibanu na školu

Pákistánští školáci se modlí za oběti úterního masakru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pákistánští školáci se modlí za oběti úterního masakru. | foto: Reuters

PÉŠÁVAR Pákistán ve středu zrušil moratorium na výkon trestu smrti za terorismus v reakci na úterní útok islamistického hnutí Taliban, při němž ve škole v Péšávaru zahynulo 141 lidí, z toho 132 dětí. Masakr byl nejkrvavějším teroristickým útokem v pákistánských dějinách. Informovala o tom agentura AFP.

Mluvčí pákistánské vlády sdělil, že rozhodnutí ministerského výboru na ukončení moratoria schválil premiér Naváz Šaríf. „Bylo rozhodnuto, že moratorium bude zrušeno. Premiér to schválil,“ řekl.

Volání po zrušení moratoria na popravy se ozvalo již v úterý krátce po útoku (více o útoku čtěte ZDE). Někteří vysocí pákistánští činitelé upozornili, že moratorium povzbuzuje teroristy a limituje protiteroristické akce v zemi.

Příbuzní obětí u těl svých blízkých.
Pákistánské děti se modlí za oběti masakru.
Chlapec u dějiště masakru - budovy školy v pákistánském Péšávaru.
„Terorismus nemá žádnou náboženskou víru“. Pákistánští studenti se modlí za...

Milost může udělit jen rodina

K TÉMATU:

Generální tajemník fundamentalistické strany Džamíjate ulemáe islám (Společenství islámských duchovních) a vládní ministr Maulána Haidrí v úterý prohlásil, že stát nemá právo pozastavovat výkony trestu smrti. „Jen příbuzní oběti mají právo omilostnit vraha, buď s žádostí na vyplacení odškodného nebo bez ní. Tak to stojí v islámském právu,“ konstatoval politik, jehož strana požaduje přijetí ústavy na základě islámského učení sunnitského směru.

Podle Haidrího se teroristé ani v nejmenším nebojí důsledků tak ohavných zločinů, jakými jsou vraždy, protože je za ně čeká bezvýznamný trest. „Pachatelé teroristických činů musejí být oběšeni,“ dodal.

Trest smrti v Pákistánu

  • V Pákistánu je trest smrti udělován relativně často, od roku 2008 ale nejsou popravy vykonávány. Výjimkou byl případ člena armády odsouzeného vojenským soudem, který byl oběšen v listopadu 2012. Premiér Šaríf po svém nástupu k moci v roce 2013 oznámil záměr zrušit moratorium na výkon trestu smrti, ani za jeho vlády se ale zatím v Pákistánu nepopravovalo.
  • Podle odhadů mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) je v pákistánských celách smrti více než 8000 vězňů, z nichž někteří byli odsouzeni zvláštními protiteroristickými soudy.
Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz