K jednáním s pákistánskými politickými a vojenskými představiteli přicestovali dnes do Pákistánu vrchní velitel amerických sil v oblasti David Petraeus a demokratický senátor a někdejší kandidát v amerických volbách v roce 2004 John Kerry.
Pákistánská vláda v souvislosti s ofenzivou nařídila v metropoli Islámábádu a některých dalších městech z bezpečnostních důvodů na týden uzavřít školy.
Přerušení výuky ve velkých městech kabinet zdůvodnil obavami, že by extremisté mohli zajímat rukojmí, aby donutili úřady polevit ve vojenské kampani v Jižním Vazíristánu. Policie již také prohledala řadu náboženských seminářů v Islámábádu a v okolí, jestli se v nich neukrývají ozbrojenci.
Těsně před ofenzivou se Talibanu podařilo při útocích v pákistánských městech zabít přes 150 lidí.
Podle pákistánských bezpečnostních zdrojů si operace v Jižním Vazíristánu, který se nachází u hranic s Afghánistánem, za prvních 24 hodin vyžádala 60 obětí z řad Talibanu a pět až 11 mrtvých na straně vládních vojsk. V noci na dnešek údajně padlo minimálně dalších osm povstalců.
Mluvčí Talibanu naopak tvrdí, že rebelové způsobili armádě "těžké ztráty", zatlačili vojáky zpět na jejich základny, desítky jich zajali, a přitom sami neztratili jediného muže. Informace z bojiště nelze ověřit z nezávislých zdrojů, protože novináři se na místo prakticky nedostanou.
Extremisté z řad Talibanu a Al-Káidy již dlouhou dobu využívají oblast Jižního Vazíristánu jako základnu, odkud podnikají výpady proti pákistánským úřadům, mezinárodním silám v sousedním Afghánistánu i civilním cílům ve světě. Taliban má v Jižním Vazíristánu k dispozici podle odhadů 10.000 místních a 1500 zahraničních bojovníků, včetně asi tisícovky obávaných uzbeckých radikálů. Pákistánská armáda zatím do oblasti vyslala asi 30.000 vojáků.
Z Jižního Vazíristánu od léta uprchlo již na 150.000 lidí, přičemž 20.000 z nich své domovy opustilo v posledních hodinách. Agentura Reuters nicméně konstatovala, že se neočekává taková humanitární krize, jaká doprovázela obdobnou jarní ofenzivu pákistánské armády proti Talibanu v severopákistánském údolí Svát. Tehdy byly uprchlíků asi dva miliony.