Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pákistánský soud obvinil expremiéra z korupce v souvislosti s Panama papers

Bývalý premiér Pákistánu Naváz Šaríf. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý premiér Pákistánu Naváz Šaríf. | foto: Reuters

ISLÁMÁBÁD Pákistánský soud ve čtvrtek oficiálně obvinil bývalého premiéra Naváze Šarífa, jeho dceru a zetě z korupce. Případ souvisí s aférou takzvaných Panamských dokumentů, které odkrývají praktiky převádění peněz do daňových rájů.

Šaríf se k soudnímu jednání dnes nedostavil a poslal jen svého zástupce. Uvedl, že se stará o nemocnou manželku, která se léčí s rakovinou hrtanu v Londýně. Jeho dcera Marjam s manželem byli u soudu přítomni. Všichni tři vinu odmítli.

Premiér Šaríf podal koncem července demisi poté, co pákistánský nejvyšší soud rozhodl, že je nezpůsobilý vykonávat svou funkci. Soud verdikt tehdy zdůvodnil tím, že předseda vlády nevysvětlil, z jakých zdrojů pochází bohatství jeho rodiny.

Vyšetřovací komise, která se případem zabývala, poukázala mimo jiné na luxusní byty, které rodina vlastní v Londýně. Podle ní tento majetek neodpovídá příjmům Šarífových. Komise rovněž upozornila na podezřelé finanční dary a půjčky od firem se sídlem v Saúdské Arábii, Spojených arabských emirátech a Británii, které mířily k Šarífovi, jeho synovi a společnostem s nimi spojených.

V dokumentech mohou být informace o podvodech

V uniklých dokumentech z panamské právní a poradenské společnosti Mossack Fonseca, která daným osobám pomáhala ukrývat peníze, figuruje Šarífova dcera i dva jeho synové.

Převádění peněz do offshoreových firem samo o sobě není nezákonné. Podle expertů ale dokumenty mohou poskytnout důkazy o daňových únicích, praní špinavých peněz, porušování sankcí, drogových obchodech a dalších zločinech.

Premiérova rodina již dříve vlastnictví offshoreových firem přiznala, nezákonné jednání ale popírá. Šaríf, který nadále stojí v čele vládnoucí strany Pákistánská muslimská liga (PML-N), tvrdí, že obvinění jsou politicky motivovaná.

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, říká klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Petr Fišer se zlatým sumcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...

M. Vaněk To by se jim u nás nesalo... :-D 16:20 19.10.2017
M. Novák 072 Všude to jde, jenom u nás ne. 11:47 19.10.2017

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!