Pondělí 14. října 2024, svátek má Agáta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pákistánu došla trpělivost. Udeřil proti Talibanu a Al-Káidě

Svět

  14:29
DÉRA ISMÁÍL CHÁN - Pákistánská armáda dnes zahájila ofenzívu na kmenovém území Jižní Vazíristán na severozápadě země. Připravovala se na ni od léta a jejím cílem je zničit oddíly radikálního Talibanu i teroristické Al-Káidy. Proti odhadovaným 10.000 bojovníkům Talibanu stojí přes 30.000 vojáků.

Pákistánští vojáci vyrážejí do Jižního Vazíristánu foto: ČTK

Operace začala ráno, spolu s pěchotou do ní bylo nasazeno i letectvo. Od pátku je na místě také 500 členů speciálních jednotek. Podle agentury AP plánují USA, které mají své jednotky v sousedním Afghánistánu, dodat vojákům zařízení na noční vidění a další vybavení.

Podle televize BBC používají obě strany těžké zbraně a na obou stranách je už několik desítek mrtvých. Těla tří vojáků byla dovezena do města Razmak.

Nebezpečí z Afghánistánu

Taliban se přesouvá do Pákistánu ze sousedního Afghánistánu, kde byla jeho vláda svržena roku 2001.

Začátkem letošního roku obsadil severopákistánské údolí Svát a vláda mu výměnou za příměří původně povolila uplatňovat na tomto území islámský zákon šaría, ale na jaře proti němu zahájila ofenzívu a vojáci povstalce z údolí vytlačili.

Tyto boje vyhnaly z domovů přes dva miliony civilistů, kteří se začali vracet až v červenci.

Od roku 2001 je to čtvrtý pokus Islámábádu vytlačit Taliban z kmenového území. Rozvědka odhaduje, že operace potrvá nejmíň dva měsíce, ale sníh se očekává za několik týdnů.

Tři předchozí pokusy vypořádat se s Talibanem v této oblasti skončily příměřím, avšak Taliban si kontrolu nad územím vždy udržel. Armáda tentokrát novou dohodu vylučuje.

Úřady v Jižním Vazíristánu vyhlásily zákaz vycházení a vyjíždění na silnice. Podle armády se dnes boje soustředily k Makínu. Lidé tam slyší v blízkosti svých domů palbu, jsou vyděšeni, ale kvůli zákazu vycházení se bojí vyjít ven.

Armáda prý zablokovala mnoho únikových a zásobovacích cest, Taliban zničil vysílač v Tiarze, takže na většině území nefungují telefony.

Boje si vyžádaly 150 000 uprchlíků

Vojsko postupuje z Razmaku, který leží u hranice Severního a Jižního Vazíristánu, z východu pak přes Džandolu a ze západu přes Šakaj. Podle agentury Reuters dnes explodovaly na silnicích nálože poblíž konvojů v Jižním i Severním Vazíristánu. Zahynuli tři vojáci a zraněno je pět dalších.

Armádní mluvčí řekl, že se vojsko zaměří na dobytí území kmene Mahsúdú, který ovládá asi 3310 kilometrů čtverečních, tedy zhruba polovinu Jižního Vazíristánu.

Právě z tohoto kmene pocházel minulý i současný vůdce pákistánského Talibanu. Vojsko počítá s tím, že Taliban povede partyzánskou válku, bude vojáky přepadávat ze zálohy, použije sebevražedných útočníků a taky náloží proti konvojům.

Armáda se snažila v minulých týdnech oslabit Taliban nálety a dělostřeleckou palbou, takže přes 80 000 civilistů opustilo domovy a snažilo se odejít do bezpečnějších oblastí. Amnesty International počet běženců dokonce odhaduje na 150 000.

Američané pomáhají

Armáda o ofenzívě hovoří od června a Taliban se v minulých týdnech snažil krvavými útoky dokázat, že není ani po bombardování svých pozic na kolenou.

V minulých 12 dnech útočil na úřad OSN, armádní velitelství i na policii a připravil o život na 150 lidí.

Pákistán si tímto razantním zákrokem proti Talibanu získal respekt USA a dalších spojenců, kteří to považovali za důkaz, že je Islámábád odhodlán nedovolit islámských radikálům získat větší vliv v pákistánských horských oblastech.

Americký prezident Barack Obama ve středu podepsal zákon o pomoci Pákistánu. Jedná se o 7,5 miliardy dolarů (130 miliard korun), které budou poskytnuty v příštích pěti letech.

Analytici upozorňují, že i když se vojsku v obtížném terénu podaří Taliban vytlačit z území Mahsúdů, není jisté, že vojáci na místě zůstanou a pozice udrží.

Autoři: ,