29. srpna 2012 12:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Paláce, jachty a toaleta za milion: zpráva o Putinově skutečném životě

Otevřte dveře, přichází prezident. Vladimir Putin prochází Kremlem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Otevřte dveře, přichází prezident. Vladimir Putin prochází Kremlem. | foto: Reuters

MOSKVA Vladimir Putin se rád stylizuje do role skromného muže, který rád rybaří a rád se obětuje ve prospěch lidu. Své prezidentské úřadování kdysi dokonce přirovnal ke galejím. Jeho odpůrci teď zveřejnili zprávu, podle které životní styl šéfa Kremlu předčí i ropné šejky: k dispozici má 20 luxusních nemovitostí, 15 helikoptér a několik opulentních jachet.

Vladimir Putin zarytě odmítá všechna nařčení, že by se v politice obohatil a tvrdí, že za šéfování Kremlu pobírá sotva čtvrtinu toho, co jeho americký protějšek Barack Obama.

Dvaatřicetistránková zpráva ruských opozičníků ale mluví jinak. Dokument s ironickým názvem "Život otroka na galejích" dokazuje, že Putinův majetek několikanásobně převyšuje jeho mzdu, která se podle oficiálních zdrojů pohybuje kolem 115 tisíc dolarů (cca 2, 2 milionu korun) za rok.

Jachty, paláce, tryskáče

Vladimir Putin má podle zprávy ruské opoziční skupiny Solidarita k dispozici:

20 luxusních rezidencí

15 helikoptér

43  letounů včetně airbusu a  dvou tryskáčů

asi 700 vozidel

Čtyři jachty čítající 54 metrovou jachtu Sirius s vířivkou, vodopádem a vinným sklípkem a 57 metrovou pětipodlažní jachtu Olympia, takzvanou 'perlu kremelské flotily'

Zpráva opozičního hnutí Solidarita ukazuje luxus, kterým se Vladimir Putin obklopil.

Dokument zmiňuje 58 letadel, které má Putin k dipozici. Toaleta na jednom z tryskáčů údajně vyšla na 75 tisíc dolarů (asi 1,5 milionu korun). Na základě fotografií autoři zprávy také sestavili seznam luxusních hodinek, které střídavě zdobí prezidentské zápěstí. Jejich hodnotu odhadli na 700 tisíc dolarů (necelých 14 milionů korun). 

"Je to víc, než si mohou dovolit oligarchové či ropní šejkové," popsal Putinův životní styl jeden z hlavních autorů textu Boris Němcov z opozičního hnutí Solidarita. Zprávu, kterou převzala ruská média, autoři zveřejnili na stránkách Putin-Itogu.ru.

Bývalý vicepremiér Boris Nemtsov se stal jedním z nejostřejších kritiků Vladimira Putina.

Bývalý vicepremiér Boris Němcov se stal jedním z nejostřejších kritiků Vladimira Putina.

Ruský prezident má oficiálně k dispozici tři rezidence: Kreml, sídlo Novo-Ogarjovo a rezidenci Bočarov Ručej v Soči u Černého moře. Zpráva ruské opozice však kromě dalších zmiňuje opulentní vilu v Paříži či masivní projekt u černomořského přístavu Gelendzhyk, jenž byl poté, co si jej před dvěma lety všimli opoziční aktivisté, překřtěn na "Putinův palác".

Kreml informace ze zprávy okamžitě popřel. "Nekomentujeme nesmysly," sdělil telefonicky listu The Moscow Times Viktor Chrekov z prezidentské kanceláře.

jvJana Vrubelová