9. prosince 2014 8:09, aktualizováno  8:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Palba z těžkých zbraní v Donbasu utichla. Začal ‚den klidu‘

Chvíle oddechu. Ukrajinští dobrovolníci se psem u vesnice Peski poblíž Doněcka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chvíle oddechu. Ukrajinští dobrovolníci se psem u vesnice Peski poblíž Doněcka. | foto: Reuters

KYJEV Palba z těžkých zbraní na frontové linii v Donbasu na východě Ukrajiny v noci utichla. S odvoláním na povstalecké zdroje to oznámila ruská agentura Interfax. Příměří, dohodnuté minulý týden mezi vzbouřenci a ukrajinskou armádou, má vstoupit v platnost ráno od 8:00 SEČ.

„Předběžná informace shromážděná z měst a obcí Doněcké lidové republiky potvrzuje, že k masivnímu ostřelování ani bombardování v noci nedošlo. I ráno je situace klidná,“ citoval Interfax činitele doněckého „ministerstva obrany“. Podle ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany se nicméně ještě v pondělí večer střílelo v okolí Doněcku a města Debalceve. O ztrátách se zprávy z bojišť nezmiňují.

ČTĚTE TAKÉ:

Na Donbasu má v úterý platit „den klidu“, který minulý čtvrtek vyhlásil ukrajinský prezident Petro Porošenko. Povstalci návrh přivítali a zavázali se klid zbraní dodržovat. Předchozí zastavení palby, dojednané v běloruském Minsku počátkem září, bylo nicméně porušováno prakticky každý den.

Kyjev k příměří:

Ukrajinská armáda potvrdila závazek zastavení palby. Bojové operace byly podle Kyjeva zastaveny, na případné útoky ale prý armáda odpoví.

Na Donbasu se má v úterý sejít kontrolní komise složená se zástupců obou bojujících stran a Ruska. Moskva tvrdí, že ruští generálové zařazení do skupiny fungují výhradně v úloze prostředníků. Výsledkem jednání má být časový harmonogram stažení těžké výzbroje. 

V dalších krocích se počítá s výměnou zajatců, likvidací minových polí a demilitarizací ochranného pásma mezi jednotkami obou stran. To vše za předpokladu, že obě strany budou zastavení palby dodržovat.

Jednání tří stran

V Minsku se má tento týden sejít takzvaná kontaktní skupina, složená z představitelů Kyjeva, Moskvy a povstaleckých „lidových republik“. Jednání zprostředkují zástupci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Původně bylo oznámeno, že rozhovory mají být zahájeny už dnes, podle diplomatických zdrojů agentury TASS byly odloženy pravděpodobně na pátek. Důvodem jsou údajně nejasnosti ohledně přesného programu jednání.

Navzdory nové dohodě o příměří pokračovaly podle ukrajinských i ruských médií na Donbasu do poslední chvíle poměrně masivní přesuny vojsk. Podle ukrajinské agentury Unian do Doněcku dorazily v noci dvě roty ruských vojáků a žoldnéřů. Přesun kolony potvrdili i povstalci s tím, že jde o „pravidelnou rotaci“ vzbouřeneckých vojáků v první palebné linii.

Lidovky.cz, ČTK