Sobota 11. července 2020svátek má Olga 17 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Palestina vypoví dohody s Izraelem a USA. Nelíbí se jí záměr anektovat Západní břeh Jordánu

Palestinský prezident Mahmúd Abbás. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Palestinský prezident Mahmúd Abbás. | foto: REUTERS/Mohamad Torokman

RAMALLÁH Palestina vypoví všechny dohody včetně těch bezpečnostních s Izraelem a Spojenými státy. Na schůzce palestinského vedení to podle agentury DPA prohlásil předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás, což zdůvodnil záměrem Izraele anektovat Západní břeh Jordánu, který okupuje. Vypovězením smluv Abbás v minulosti již hrozil.

„Klademe plnou odpovědnost na administrativu USA za okupaci palestinského lidu a považujeme ji za klíčového partnera izraelských akcí a rozhodnutí proti právům palestinského lidu,“ uvedl Abbás. Dodal, že nyní musí Izrael nést odpovědnost jako okupační mocnost palestinských území. „Musí nést všechny následky,“ řekl.

Izraelské sdělovací prostředky se Abbásovu oznámení věnují, ale upozorňují na to, že palestinský vůdce podobně hrozil v minulosti několikrát a že není jasné, zda se mu tentokrát podaří Izrael od anexe odradit. Tímto způsobem se mu nezdařilo například odvrátit USA od uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele ani od přesunu amerického velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Izraelská a palestinská vláda spolupracují v několika oblastech od hospodaření s vodou po bezpečnost. Server The Times of Israel upozornil, že pokud by se palestinští politici rozhodli rozpustit samosprávu, ocitly by se bez práce desítky tisíc jejích zaměstnanců.

Abbás také prohlásil, že oznámení izraelského premiéra Benjamina Netanjahua o záměru rozšířit izraelskou svrchovanost na židovské osady a na údolí řeky Jordán znamená, že Izrael „anuloval“ dohody z Osla z roku 1993, které umožnily vznik palestinské samosprávy a zahájily mírový proces. Abbás také dodal, že „stát Palestina“ se okamžitě připojí k mezinárodním organizacím, do nichž ještě nevstoupil. Izrael považuje toto začleňování za obcházení politického vyjednávání a za snahu dosáhnout uznání palestinské státnosti.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo na konci dubna uvedl, že rozhodnutí ohledně anexe Západního břehu Jordánu je na Izraeli. Izraelská koaliční vláda premiéra Benjamina Netanjahua a centristy Bennyho Gance chce ve shodě s kontroverzním mírovým plánem amerického prezidenta Donalda Trumpa rozšířit izraelskou svrchovanost na židovské osady na Západním břehu Jordánu. Jde přitom o území, se kterým vedle Pásma Gazy a východního Jeruzaléma Palestinci počítají pro svůj budoucí stát.

V praxi by takzvané rozšíření izraelské svrchovanosti na židovské osady představovalo anexi území, které Izrael obsadil za války v roce 1967 a nad kterým uplatňuje vojenskou kontrolu.

Palestinci a mnoho zemí považují židovské osady na Západním břehu Jordánu za nelegální z pohledu mezinárodního práva. Izrael to odmítá s tím, že má na toto území historické a biblické vazby; kontrolu rovněž zdůvodňuje bezpečnostním hlediskem.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.