Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Palestina vypoví dohody s Izraelem a USA. Nelíbí se jí záměr anektovat Západní břeh Jordánu

Svět

  7:40aktualizováno  10:05
RAMALLÁH - Palestina vypoví všechny dohody včetně těch bezpečnostních s Izraelem a Spojenými státy. Na schůzce palestinského vedení to podle agentury DPA prohlásil předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás, což zdůvodnil záměrem Izraele anektovat Západní břeh Jordánu, který okupuje. Vypovězením smluv Abbás v minulosti již hrozil.

Palestinský prezident Mahmúd Abbás. foto: REUTERS/Mohamad Torokman

„Klademe plnou odpovědnost na administrativu USA za okupaci palestinského lidu a považujeme ji za klíčového partnera izraelských akcí a rozhodnutí proti právům palestinského lidu,“ uvedl Abbás. Dodal, že nyní musí Izrael nést odpovědnost jako okupační mocnost palestinských území. „Musí nést všechny následky,“ řekl.

Izraelské sdělovací prostředky se Abbásovu oznámení věnují, ale upozorňují na to, že palestinský vůdce podobně hrozil v minulosti několikrát a že není jasné, zda se mu tentokrát podaří Izrael od anexe odradit. Tímto způsobem se mu nezdařilo například odvrátit USA od uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele ani od přesunu amerického velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Izraelská a palestinská vláda spolupracují v několika oblastech od hospodaření s vodou po bezpečnost. Server The Times of Israel upozornil, že pokud by se palestinští politici rozhodli rozpustit samosprávu, ocitly by se bez práce desítky tisíc jejích zaměstnanců.

Abbás také prohlásil, že oznámení izraelského premiéra Benjamina Netanjahua o záměru rozšířit izraelskou svrchovanost na židovské osady a na údolí řeky Jordán znamená, že Izrael „anuloval“ dohody z Osla z roku 1993, které umožnily vznik palestinské samosprávy a zahájily mírový proces. Abbás také dodal, že „stát Palestina“ se okamžitě připojí k mezinárodním organizacím, do nichž ještě nevstoupil. Izrael považuje toto začleňování za obcházení politického vyjednávání a za snahu dosáhnout uznání palestinské státnosti.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo na konci dubna uvedl, že rozhodnutí ohledně anexe Západního břehu Jordánu je na Izraeli. Izraelská koaliční vláda premiéra Benjamina Netanjahua a centristy Bennyho Gance chce ve shodě s kontroverzním mírovým plánem amerického prezidenta Donalda Trumpa rozšířit izraelskou svrchovanost na židovské osady na Západním břehu Jordánu. Jde přitom o území, se kterým vedle Pásma Gazy a východního Jeruzaléma Palestinci počítají pro svůj budoucí stát.

V praxi by takzvané rozšíření izraelské svrchovanosti na židovské osady představovalo anexi území, které Izrael obsadil za války v roce 1967 a nad kterým uplatňuje vojenskou kontrolu.

Palestinci a mnoho zemí považují židovské osady na Západním břehu Jordánu za nelegální z pohledu mezinárodního práva. Izrael to odmítá s tím, že má na toto území historické a biblické vazby; kontrolu rovněž zdůvodňuje bezpečnostním hlediskem.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat