Středa 15. července 2020svátek má Jindřich 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Palestinci nebudou usilovat o to, aby Rada bezpečnosti OSN hlasovala o mírovém plánu USA pro Blízký východ

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

New York  Palestinci už nebudou usilovat o to, aby Rada bezpečnosti OSN v úterý hlasovala o rezoluci, která by odsoudila nedávno zveřejněný americký mírový plán pro Blízký východ. Podle agentury AFP to uvedli diplomaté s tím, že rezoluce by v RB OSN nemusela mít dostatečnou podporu a Spojené státy k textu plánovaly připojit řadu pozměňovacích návrhů.

Rezoluci podporovaly mimo jiné Indonésie a Tunisko a v RB OSN by text zřejmě získal devět hlasů z 15, což je minimum potřebné ke schválení v případě, že stálý člen orgánu nevyužije práva veta, píše AFP.

Rozhodnutí rezoluci v úterý neprosazovat přišlo podle nejmenovaných diplomatů poté, co Spojené státy - stálý člen rady s právem veta - k textu připojily řadu pozměňovacích návrhů. Rezoluce přitom byla předmětem jednání od minulého týdne a mělo se o ní hlasovat na úterním zasedání v přítomnosti předsedy palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse.

Spojené státy podle AFP chtěly z rezoluce vyškrtnout celé odstavce, zejména pak ty odkazující na dřívější rezoluce OSN od šestidenní války v roce 1967. USA zároveň podle agentury chtěly z textu vymazat veškeré zmínky východního Jeruzaléma, který Palestinci chtějí jako hlavní město svého budoucího státu.

Jeden z diplomatů uvedl, že konzultace k rezoluci pokračují. Podle dalších však vzhledem k výrazně se rozcházejícím postojům není pravděpodobné, že by se o rezoluci ještě někdy v budoucnu hlasovalo. Několik diplomatických zdrojů AFP nicméně zároveň uvedlo, že Abbás svou úterní návštěvu OSN nezrušil.

Trumpův mírový plán

Americký prezident Donald Trump koncem ledna představil svůj plán pro mír na Blízkém východě, jehož zveřejnění bylo dlouho odkládáno. Šéf Bílého domu při té příležitosti řekl, že plán obsahuje základy pro „realistické dvoustátní řešení“, tedy vytvoření palestinského státu po boku Izraele. Dokument sice počítá s vytvořením nezávislého palestinského státu, zároveň však označuje Jeruzalém za nedělitelné hlavní město Izraele a uznává izraelskou svrchovanost nad části Západního břehu Jordánu. Zatímco izraelský premiér Benjamin Netanjahu plán uvítal, palestinští lídři jej odmítli.

Status Palestiny v OSN byl po hlasování ve Valném shromáždění OSN v listopadu 2012 povýšen na nečlenský pozorovatelský stát.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...