12. listopadu 2018 21:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Palestinci vypálili z Pásma Gazy na Izrael 200 střel, následný protiútok nepřežili tři lidé

Později večer Izraelci zasáhli také studio televize Al-Aksá v pásmu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Později večer Izraelci zasáhli také studio televize Al-Aksá v pásmu. | foto: Reuters

Jeruzalém Při silné palbě z palestinského Pásma Gazy bylo v pondělí v Izraeli zraněno sedm lidí. Následné protiútoky izraelské armády nepřežili tři Palestinci. Premiér Benjamin Netanjahu svolal večer bezpečnostní kabinet. Palestinské radikální skupiny působící v pásmu Izraeli vzkázaly, že bude-li Izrael své útoky stupňovat, bude raketová palba pokračovat a střely budou mířit hlouběji do Izraele.

Podle izraelské armády bylo z pásma vypáleno asi 200 střel, z nichž šedesát zničila protivzdušná obrana. Většina munice spadla do neobydlených oblastí, avšak jedna zasáhla naplno jedoucí autobus v jižním Izraeli. Těžce zraněn při tom byl devatenáctiletý voják, který byl uvnitř. Ve Sderotu střepiny zranily šest lidí, několik domů dostalo přímý zásah v Aškelonu a Netivotu. Poplašné sirény zněly nejenom ve městech poblíž Pásma Gazy, ale i v blízkosti Mrtvého moře.

Podle svědků citovaných agenturou AP byla celá budova televize zničena.
Izraelští hasiči zasahují na místě, kde střela z Pásma Gazy zasáhla Sderot.

Armáda při protiútocích letadel zasáhla přes 70 cílů spojených s radikálními skupinami Hamás a Islámský džihád. Šlo o tunely, pozorovací stanoviště, výrobny zbraní a odpalovací zařízení. Později večer Izraelci zasáhli také studio televize Al-Aksá v pásmu. Podle svědků citovaných agenturou AP byla celá budova zničena. Izraelci před zásahem vypálili varovné střely a budova byla evakuována. Izraelské nálety nepřežili tři Palestinci.

Armádní mluvčí řekl, že Hamás, který pobřežnímu palestinskému území vládne, „vede Pásmo Gazy do zkázy“. Vojsko se připravuje na další operace, k hranici pásma bylo vidět přijíždět těžkou techniku a posily. Bezpečnostní kabinet se má znovu sejít v úterý.

Palestinské radikální organizace ve společném prohlášení uvedly, že pondělní palba byla odvetou za nedělní operaci izraelské armády v Pásmu Gazy a pokud „izraelská agrese neskončí, bude raketová palba pokračovat útoky hlouběji do Izraele“.

„Izraelci nebudou v bezpečí, dokud nebudou ani Palestinci; zahrávat si se životy Palestinců nebude bez trestu,“ uvedla organizace Islámský džihád v samostatném prohlášení.

Blízkovýchodní zmocněnec OSN Nikolaj Mladenov označil „násilnosti minulých 24 hodin za nebezpečné“. „Raketové útoky musejí přestat, všichni musejí projevit zdrženlivost,“ sdělil.

12.listopadu 2018 v 21:38, příspěvek archivován: 12.listopadu 2018 v 21:41

VIDEO: #BREAKING: Several #Palestinian houses have been destroyed by the #israeli warplanes so far in the #GazaStrip. #GazaUnderAttack https://t.co/hOCCe8Hpei

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

#BREAKING: Several #Palestinian houses have been destroyed by the #israeli warplanes so far in the #GazaStrip. #GazaUnderAttack https://t.co/hOCCe8Hpei

Izraelci při nedělní operaci zabili sedm Palestinců, mezi nimiž byl jeden z velitelů ozbrojeného křídla Hamásu. Tato organizace, která palestinskému území vládne od roku 2007, oznámila, že mezi mrtvými byli její členové.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz