8. ledna 2017 12:57, aktualizováno  19:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Palestinec najel kamionem do vojáků v Jeruzalémě, čtyři zemřeli

Palestinec najel kamionem do vojáků v Jeruzalémě, čtyři zemřeli | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Palestinec najel kamionem do vojáků v Jeruzalémě, čtyři zemřeli | foto: Reuters

JERUZALÉM Řidič najel v neděli v Jeruzalémě s kamionem do skupiny vojáků. Čtyři z nich přišli o život a dalších asi 15 utrpělo zranění. Podle izraelských médií byl pachatel na místě zastřelen. Podle mluvčí jeruzalémské policie šlo o teroristický útok.

Řidič si vybral jako místo pro útok nedaleko promenády Armon Hanaciv na jihu města. Najel do hloučku vojáků, kteří právě vystupovali z autobusu, uvedl na svém webu list Haarec.

Pak ještě podle očitých svědků couval v zjevné snaze přejet co nejvíce lidí, než byl nakonec zneškodněn. Média zveřejnila fotku předního skla vozidla, které řídil, s mnoha průstřely.

Kamion v Jeruzalémě najel do skupiny vojáků
Kamion v Jeruzalémě najel do skupiny vojáků

„Je to teroristický útok,“ řekla v rozhlase mluvčí policie s tím, že na zemi ležela roztroušená těla.Policie oficiálně incident takto zatím nekvalifikovala. Mezi mrtvými jsou tři ženy a muž, všichni ve věku kolem 20 let.

Radikální palestinské hnutí Hamas útok oslavovalo

Podle šéfa policie Roniho Alšeicha pocházel pachatel z arabské čtvrti východního Jeruzaléma a bydlel prakticky nedaleko místa činu. Doposud nebyl v hledáčku policie. Alšeich řekl novinářům, že nemůže vyloučit, že se útočník nechal inspirovat podobným incidentem v prosinci na vánočním trhu v Berlíně, kde jiný pachatel zabil kamionem 12 lidí.

„Je samozřejmě možné, že byl ovlivněn sledováním televize, ale je obtížné se dostat do hlavy každého jednotlivce a stanovit, co ho ponouklo. Není ale pochyb o tom, že tyto věci mají vliv,“ řekl Alšeich.

Incident podle všeho souvisí s více než rok trvající sérii násilných útoků Palestinců na Izraelce, kterých se pachatele většinou dopouštějí noži. Několikrát bylo už ale jako zbraň použito také vozidlo. Od října při podobných incidentech už přišlo o život přes 230 Palestinců a 40 Izraelců.

Útok oslavovalo radikální palestinské hnutí Hamas, které ovládá Pásmo Gazy. Jeho mluvčí Fauzí Barhúm hovořil podle agentury Reuters o požehnaném hrdinském činu namířeném proti izraelské okupaci a zločinům Izraelců proti Palestincům.

Atmosféru v Izraeli v posledním týdnu poznamenal i rozsudek, v němž byl vojenským soudem uznán vinným ze zabití voják Elor Azaria, který loni zastřelil na zemi ležícího Palestince. Turistický průvodce, který na dnešního útočníka za volantem v obraně střílel, se domnívá, že řada vojáků v místě útoku dnes reagovalo pomalu právě kvůli zmíněnému verdiktu.

Podle Netanjahua útočník z Jeruzaléma pravděpodobně podporoval IS

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu řekl, že vše nasvědčuje tomu, že útočník, který dnes s pomocí nákladního auta zabil v Jeruzalémě čtyři izraelské vojáky, podporoval Islámský stát (IS). Podle webu listu Times of Israel se tak vyjádřil při návštěvě místa útoku.

„Víme, že tu máme sérii útoků, a mohla by tu být mezi nimi souvislost, od Francie po Berlín, a nyní v Jeruzalémě,“ řekl Netanjahu.

Netanjahu řekl, že policie čtvrť uzavřela a provádí v ní „akce“, o nichž nechtěl sdělit bližší podrobnosti. Podle všeho úřady pátrají po příbuzných a přátelích útočníka.

Netanjahu předtím měl schůzku na úrovni bezpečnostní rady státu s ministrem obrany Avigdorem Liebermanem, velitelem armády Gadim Eizenkotem a dalšími vysoce postavenými bezpečnostními činiteli, upozornil Times of Israel.

ČTK