Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Palestinci vítají změnu amerického postoje v blízkovýchodní politice. Slibují si od ní obnovu spolupráce

Město Gaza a dým po odpalu raket na Izrael. foto: Reuters

Ramalláh - Palestinské vedení přivítalo deklarovanou změnu v blízkovýchodní politice Spojených států. Napsala to agentura AFP. V úterý úřadující vyslanec USA při OSN Richard Mills oznámil úmysl obnovit některé diplomatické mise a programy na finanční podporu Palestinců, které zastavila předchozí administrativa Donalda Trumpa.
  19:12

Palestinská samospráva koupí 100 000 dávek ruské vakcíny, Moskva poskytne 10 tisíc dávek zdarma

„Obnovení činnosti (amerického) konzulátu ve východní Jeruzalému a zastoupení Organizace pro osvobození Palestiny ve Washingtonu či podpora dvoustátního řešení (izraelsko-palestinského konfliktu) jsou dobrými signály, které vítáme,“ uvedl zástupce vládní formace Fatáh Džibríl Radžúb. Fatáh je nejsilnějším uskupením v rámci Organizace pro osvobození Palestiny (OOP), kterou mezinárodní společenství uznává jako zástupce Palestinců.

Zástupce Spojených států při OSN Mills v úterý uvedl, že americká administrativa podporuje tzv. dvoustátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu a tudíž vznik životaschopného palestinského státu.

Izrael očkuje nejrychleji na světě, Palestinci ze zón marně přihlíží. Dostanou jen omezený počet vakcín

Palestinci podle Radžúba doufají, že nová americká administrativa odmítne plány výstavby nových izraelských osídlení na okupovaných územích. Za vlády prezidenta Trumpa rozšířil Izrael své plány osídlení okupovaných území. Minulá americká administrativa na rozdíl od OSN nepovažovala tato osídlení za prvek odporující mezinárodnímu právu.

Během prezidentského mandátu Donalda Trumpa se vztahy USA a Palestinců dostaly na bod mrazu. Trumpova administrativa uznala Jeruzalém za hlavní město státu Izrael, byť jeho východní část si Palestinci nárokují pro svůj vlastní stát. Trump také zveřejnil svůj mírový plán pro Blízký východ, který ale Palestinci odmítli.

Autor:

Mohlo by vás zajímat