22. února 2018 21:09, aktualizováno  23:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Palestinský vůdce Abbás byl hospitalizován v nemocnici v Baltimoru

Prezident palestinské samosprávy Mahmúd Abbás. Snímek je z roku 2015. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident palestinské samosprávy Mahmúd Abbás. Snímek je z roku 2015. | foto: Reuters

Washington/Ramalláh Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás, který je nyní v USA, byl po krátké hospitalizaci v baltimorské nemocnici Johnse Hopkinse propuštěn. Uvedla to ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na činitele palestinské samosprávy. Server Jewish Breaking News (JBN) napsal, že Abbás měl zdravotní potíže při setkání se členy palestinské mise ve Washingtonu. Zdroje z Abbásovy strany Fatah později ale ujistily, že jde o rutinní lékařskou kontrolu.

Dvaaosmdesátiletý Abbás tento týden vystoupil v Radě bezpečnosti OSN. Server JBN napsal, že politik byl urychleně dopraven do baltimorské nemocnice. Agentura Reuters telefonicky hovořila s představitelem samosprávy, který uvedl, že šlo o rutinní prohlídku, po níž byl Abbás propuštěn.

Člen vedení Fatahu Husajn Šajch na Twitteru oznámil, že „prezident Abbás se těší dobrému zdraví a podrobuje se rutinnímu vyšetření.“ „Na pověstech o (špatném) zdraví prezidenta Abbáse není nic pravdivého,“ sdělil Šajch.

Podle izraelských zdrojů je před hotelem Four Seasons v Baltimoru velká kolona aut tajné služby.

Reuters napsala, že Abbás měl z USA odcestovat na návštěvu Venezuely. Abbásův úřad v Ramalláhu oznámil, že tato návštěva měla začít 21. února. Zmíněný činitel však agentuře řekl, že palestinský vůdce odcestuje v pátek z Baltimoru rovnou domů.

Abbás byl hospitalizován bez předchozího ohlášení také v říjnu 2016. Bylo to na Západním břehu Jordánu a provedeno bylo vyšetření srdce. Lékař pak oznámil, že výsledky byly normální.

Abbás stojí v čele Palestinců od roku 2004. Účastnil se mírových rozhovorů s Izraelem, ale tato jednání jsou od roku 2014 přerušena. V RB OSN vyzval k uspořádání mezinárodní konference, která by mírové rozhovory obnovila.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!