Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Palmeho vraha může usvědčit DNA

Svět

  15:40
STOCKHOLM - Ani dvacet let po neobjasněné vraždě švédského premiéra Olofa Palmeho se policisté nevzdávají. Pokusí se najít vraha na základě DNA. Nechají zanalyzovat Palmeho plášť, který měl před smrtí na sobě. Svědkové totiž tvrdili, že vrah těsně před výstřelem chytil premiéra za rameno.

Olof Palme

"Nevíme ale, zda se tam ještě něco najde a zda to bude stačit," řekl deníku Aftonbladet šéf týmu vyšetřujícího Palmeho případ Stig Edqvist. Plášť budou nezávisle na sobě zkoumat dvě specializované laboratoře na DNA: jedna v britském Birminghamu a druhá v německém Wiesbadenu, patřící Spolkové kriminální ústředně.

Palme byl zavražděn pozdě večer 28. února 1986, když se svou manželkou vycházel z kina v centru Stockholmu. Podle svědků k němu vrah na chodníku přistoupil zezadu, chytil jej za rameno a z největší blízkosti vystřelil.

Pátrání po pachateli dlouho tápalo v temnotách, až dva roky po činu začali policisté podezřívat drobného kriminálníka Christera Petterssona. Toho ale soud v druhé instanci obvinění zprostil s tím, že důkazy nejsou dostatečně průkazné.

Pettersson zemřel v roce 2004 za nejasných okolností ve věku 57 let. Někteří policisté jsou nadále o jeho vině přesvědčeni a test s pláštěm by mohl jejich názor potvrdit, nebo vyvrátit.
Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat