Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Islámský stát chtěl zničit další chrám v Palmýře. Neúspěšně, tvrdí syrská vláda

Afghánistán

  7:42aktualizováno  14:38
PALMÝRA/LONDÝN - Radikálové z organizace Islámský stát (IS) poničili Belův chrám, jednu z nejslavnějších staveb ve starověké Palmýře, uvedla v neděli syrská exilová organizace SOHR. Zástupce syrské vlády nicméně v pondělí oznámil, že hlavní budova Belova chrámu v Palmýře stále stojí - navzdory prohlášení IS, jenž tvrdil, že památku zničil.

Belův chrám významně poničili radikálové z Islámského státu. foto: Wikipedia.cz

Syrské úřady zjišťovaly informaci o poškození Belova chrámu v Palmýře, neboť bojovníci IS tvrdí, že mimořádně cennou archeologickou památku v neděli zničili explozí. Zástupce vlády v pondělí stanici BBC řekl, že hlavní stavba chrámu stále stojí. Potvrdil, že v neděli se v jeho blízkosti ozval silný výbuch, ale sloupy i svatyně, tedy hlavní stavby komplexu, zůstaly nedotčeny. Zástupci úřadů se ale nejsou schopni dostat dostatečně blízko, aby mohli zjistit, co přesně se stalo. 

Nemilosrdná kulturní genocida. Připomeňte si památky, jež padly za oběť Islámskému státu

Zástupce radikálů agentuře AP prostřednictvím Skype bez dalších podrobností sdělil, že bojovníci IS v neděli tuto památku zničili. V neděli to tvrdili i svědci z místa. Jeden z obyvatel Palmýry, kterého citovala agentura Reuters, původně vypověděl, že v neděli odpoledne místem otřásl mohutný výbuch. „Je to naprostá zkáza,“ řekl. „Cihly a sloupy jsou na zemi,“ dodal s tím, že zbyla jen chrámová zeď.

Nachystaná pyrotechnika před explozí.
Výbuch antického chrámu v Palmýře.

Chrám zasvěcený semitskému bohu Belovi z roku 32 n. l. je další stavbou, na kterou v Palmýře chráněné Organizací OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) radikálové zaútočili. Nedávno IS zveřejnil snímky, na nichž údajně jeho bojovníci ukládají nálože do Baal-Šaminova chrámu. Vidět je na nich údajné také zničení této části komplexu antických ruin. Pravost fotografií ale nelze ověřit.

ISLÁMSKÝ STÁT V DAMAŠKU

  • Bojovníci IS se v pondělí v jihodamašské čtvrti Kadam střetli s konkurenty z jiné radikální skupiny. Podle SOHR se tak IS dostal zatím nejblíže centru Damašku. Několika kadamských ulic se o víkendu zmocnili konkurenti, v boji od neděle zahynulo 15 lidí a mnoho civilistů uprchlo.
  • Boje v Damašku potvrdila také syrská policie. "Jsme velmi spokojeni, že bojují mezi sebou, ale dohlížíme na to, abychom byli schopni zareagovat, kdyby se přiblížili k oblastem kontrolovaným vládou," sdělil policejní zdroj agentuře AFP.

Beztrestní džihádisté

IS obsadil Palmýru v květnu a minulý týden zlikvidoval jinou tamní cennost Baal-Šaminův chrám. Lidé z IS zveřejnili snímky o několik dní později, destrukci už ale potvrdily záběry z družic. 

Amr Azm, který v minulosti pracoval v syrském oddělení pro památky a dnes působí na univerzitě v Oklahomě, agentuře AP sdělil, že IS použil v případě Belova chrámu velké množství výbušnin a poškození může být rozsáhlé. „Podle mě jde zatím o nejničivější akci. Dokazuje beztrestnost počínání IS a neschopnost světa jej zastavit,“ řekl Azm.

Chrám je považován za jednu z nejvýznamnějších historických staveb pocházejících z 1. století. Sestává ze svatyně obklopené nádvořím vyznačeném sloupovím a se vstupní branou. Uvnitř komplexu se nacházejí další památky, například amfiteátr a hroby.

Památky v Palmýře byly poškozeny již v minulosti při střetech mezi vládními vojsky a opozicí, což před dvěma lety dovedlo organizaci UNESCO k zařazení Palmýry na seznam ohrožených památek.

ZNIČENÁ PAMĚŤ LIDSTVA

Výběr památek zničených islámskými radikály během uplynulých let (řazeno chronologicky):

Afghánistán 

  • Fundamentalistický režim hnutí Taliban dal v únoru 2001 rozkaz vyhodit do povětří kamenné sochy Buddhů v údolí Bámjánu, které byly do výklenků kilometr dlouhé pískovcové stěny vytesány v průběhu druhého až pátého století našeho letopočtu pravděpodobně z popudu nejslavnějšího vládce kušánské říše Kanišky. Příkaz k jejich likvidaci vydal přímo šéf Talibanu mulla Muhammad Umar. Po zničení soch se vzedmula vlna protestů na celém světě. Několikadenní apokalyptické dílo zkázy dokončili přívrženci Talibanu v březnu 2001. Záminku našel netolerantní režim v islámském zákazu zobrazovat živé bytosti, zvláště pak ty, které by mohly posloužit jako objekt uctívání.
Mali 

  • Ozbrojenci z maliské islamistické skupiny Ansar Dine napojené na teroristickou síť al-Káida zničili v červnu 2012 v Timbuktu 16 hrobek svatých mužů súfismu, mystické formy islámu, protože je považovali za projev modlářství. Timbuktu, které leží na staré saharské obchodní cestě, bylo v 16. století centrem islámské učenosti a útok následoval jen několik dnů poté, co UNESCO zařadilo Timbuktu na seznam památek v ohrožení. V Timbuktu se nachází 333 hrobek světců a kromě zničených 16 mauzoleí se ztratily přes čtyři tisíce historických rukopisů.

Libye 

  • Ultrakonzervativní islamisté zničili v srpnu 2012 v západolibyjském městě Zlitán hrobku muslimského učence z 15. století, kterou za pomoci náloží a buldozerů srovnali se zemí. Zapálili také historickou knihovnu v nedaleké mešitě. Podobné útoky na hrobky provedli už dříve v Tripolisu a Misurátě. Letos v březnu bylo oznámeno, že libyjští radikálové, kteří se hlásí k hnutí Islámský stát, začali po vzoru své mateřské organizace ničit další památky upomínající na jiné kultury a vyznání. Pomocí bagrů zničili několik dalších súfijských svatyní.

Irák 

  • Krátce po zahájení loňské ofenzivy začali radikálové z organizace Islámský stát (IS) s ničením památek v Iráku. Zničeno bylo mnoho soch a církevních objektů a dalších pamětihodností, posvátných míst křesťanského, židovského i muslimského dědictví. Zbořeny byly také některé asyrské paláce. Letos v únoru radikálové vypálili knihovnu v iráckém Mosulu včetně 8000 velmi vzácných svazků. V březnu se cílem destrukce islamistů stala vzácná archeologická naleziště na místě starověkých měst Hatra, Nimrúd, Ninive či Chorsábád. Podle UNESCO má IS pod kontrolou území, na němž se nachází pětina z 10 000 světově známých archeologických nalezišť a kulturních památek v Iráku.

Sýrie

  • Radikálové z Islámského státu v květnu dobyli po týdnu tvrdých bojů historické město Palmýra v Sýrii, která je od roku 1980 zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Celou archeologickou lokalitu s pozůstatky antických chrámů, vítězného oblouku, kolonády se stovkami sloupů a amfiteátru pak údajně zaminovali. V červnu bylo oznámeno, že zničili sochu lva z 2. století, která stála u brány do městského muzea, a následující měsíc zničili sochu bohyně Al-Lát, která pocházela z 1. století před naším letopočtem. V minulých týdnech zničili za pomocí buldozerů křesťanský klášter Mar Elian ve městě Karajtín v provincii Homs v centrální části Sýrie, který byl založen před více než 1500 lety, a Baal-Šaminův chrám, jednu z nejcennějších památek v Palmýře. V neděli bylo oznámeno, že poničili Belův chrám, který je asi nejznámějším chrámem v Palmýře.
  • Islamisté také vydrancovali Mari, někdejší starověké sumerské město v Sýrii.
Autor: