Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Památník Breivikovým obětem: pozůstalí se bouří proti vítěznému návrhu

Svět

  6:00
PRAHA - Norsko vybralo vítězný návrh památníku, který má uctít oběti tragického masakru Anderse Breivika na ostrově Utoya. Jenže projekt švédského umělce Jonase Dahlberga budí kontroverze nejen mezi architekty a geology, kritika se ozývá i z řad pozůstalých. Ti si dokonce najali jednoho z nejlepších norských právníků, aby stavbě památníku zabránili.

Jenže projekt švédského umělce Jonase Dahlberga budí kontroverze nejen mezi architekty a geology, kritika se ozývá i z řad pozůstalých. foto: Jonas Dahlberg Studio

Události z 22. července 2011 otřásly nejen celým Norskem. Atentátník Anders Breivik nejprve odpálil bombu u vládní budovy v centru Osla, která zabila osm lidí. Dalších 69 osob, převážně teenagerů, zastřelil na nedalekém ostrově Utøya, kde se konala politická konference.

Návrh Jonase Dahlberga má symbolizovat „trvalé jizvy“, které Breivikův útok ve všech zanechal. „Je to velká zodpovědnost a v mnoha ohledech nejdůležitější práce, jakou jsem kdy dělal,“ uvedl pro The Guardian Dahlberg.

Tento "řez pevninou" má kopírovat cestu z ostrova, kde se tragédie stala, až k vládním budovám v Oslu.

Dahlberg chce vytvořit úzký kanál o šířce 3,5 metru, kterým rozdělí poloostrov Sørbråten. Ten leží naproti ostrovu Utøya. Tento "řez pevninou" má kopírovat cestu z ostrova, kde se tragédie stala, až k vládním budovám v Oslu.

Památník má sloužit jako reflexe a odrážet ztrátu těch, kteří na ostrově zemřeli. „Bude těžké vybavit si krásu daného prostředí bez toho, aniž byste zažili pocit ztráty. Je to právě zkušenost ztráty, kterou toto místo bude vyvolávat,“ dodal umělec, který žije a pracuje ve Stockholmu. Po jedné straně kanálu budou vyražena jména obětí, která si budou moci návštěvníci prohlédnout z balkonu umístěného na protější straně.

„S památníkem nesouhlasím“

Avšak ne všichni jsou památníkem, který bude prakticky na jiném místě, než se tragédie stala, ohromeni. „Moje dcera zemřela na ostrově Utøya, ne na pevnině naproti,“ řekla pro The Wall Street Journal Vanessa Svebakková. Její čtrnáctiletá dcera Sharidyn byla jednou z Breivikových obětí. „S tím památníkem nesouhlasím,“ dodala.

Odpůrci památníku označují návrh za „znásilnění přírody“, „turistickou atrakci“ či „odpornou památku, napsal místní server The Local. Na sociální síti navíc vznikla skupina, která památník odmítá. Má více jak tisíc členů.

Dahlberg chce vytvořit úzký kanál o šířce 3,5 metru, kterým rozdělí poloostrov Sorbraten. Ten leží naproti ostrovu Utoya.

Proti jsou také někteří tamní obyvatelé. „Nikdy nezapomenu na to, co se tady stalo,“ řekl Jorn Overby, který žije na pevnině naproti ostrovu Utøya. V den tragédie dokonce vyjel na své lodi a pomáhal zachraňovat zraněné. Overby dodal, že nechce mít na očích viditelnou připomínku tragédie, a to nemluvě o turistickém ruchu, který by památník způsobil. On a další sousedé si dokonce najali jednoho z nejlepších norských právníků Haralda Stabella, který jim má pomoct stavbu památníku blokovat či přemístit jinam. „Rozhodnutí je nespravedlivé a je nepříjemností pro místní, že bylo vybráno toto místo,“ řekl Stabell pro server The Local.

V porotě, která vítězný projekt vybrala, zasedli zástupci uměleckých poradců, architektů, ale i pozůstalých a vlády. „Tento návrh je radikální a odvážný, evokuje tragické události fyzickým a přímým způsobem,“ uvedla v prohlášení porota. Stavbu památníku ovšem zpochybnili také geologové, podle kterých bude vykopání tunelu mnohem komplikovanější a dražší, než se předpokládá. Někteří z pozůstalých včetně Svebakkové už navíc oznámili, že nedovolí, aby jména jejich zesnulých dětí byla na památník vyražena.

Záznam atentátu: Breivik v uniformě u sídla vlády

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!