7. dubna 2016 7:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Panama hodlá ustavit komisi na prověření praktik ve finančnictví

Únik tajných dokumentů zasáhl i Česko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Únik tajných dokumentů zasáhl i Česko. | foto: ZRShutterstock

PANAMA Panama ustaví nezávislou komisi na prověření praktik ve svém finančním sektoru. V komisi budou zastoupeni domácí i zahraniční experti, oznámil ve středu v televizním prohlášení panamský prezident Juan Carlos Varela. Země tak reaguje na úniky informací z databáze panamské právní firmy Mossack Fonseca o utajených převodech peněz do daňových rájů. Skandál mimo jiné pošramotil pověst středoamerické země.

„Panamská vláda prostřednictvím svého ministerstva zahraničí vytvoří nezávislou komisi domácích a zahraničních expertů..., aby zhodnotila naše současné praktiky a navrhla přijetí opatření, která budeme sdílet s dalšími zeměmi světa s cílem posílit transparentnost finančních a právních systémů,“ řekl Varela.

Vlády celého světa začaly vyšetřovat možné finanční machinace bohatých a mocných lidí po úniku více než 11,5 milionu takzvaných Panamských dokumentů (Panama Papers).

Varela ve svém krátkém prohlášení zdůraznil, že Panama bude na případu spolupracovat s ostatními zeměmi.

Vladimir Putin - ruský prezident. Dokumenty ukazují především na violoncellistu...
Sigmundur Daví Gunnlaugsson - islandský premiér. Bývalý novinář se dostal pod...

V kauze se objevila jména řady prominentních klientů. Služeb panamské kanceláře využívali například lidé z blízkosti ruského prezidenta Vladimira Putina, již zesnulého otce britského premiéra Davida Camerona, ukrajinského prezidenta Petra Porošenka nebo argentinské hlavy státu Mauricia Macriho. V kauze figurují například i fotbalista Barcelony Lionel Messi či španělský režisér Pedro Almodóvar.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!