Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 14 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Panama Papers: Majetek si ulil i Porošenko, válčící Ukrajinu připravil o miliony

Ukrajinský prezident Petro Porošenko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinský prezident Petro Porošenko. | foto: Reuters

KYJEV Ukrajinský prezident Petro Porošenko čelí kvůli kauze Panama Papers ostré kritice za převedení svého podnikání v čokoládě a sladkostech do daňového ráje v zahraničí. Ukrajinský Národní protikorupční úřad (NABU) ovšem uvedl, že ze zákona nemůže přesuny Porošenkových firem do daňových rájů vyšetřovat.

Úřad tak reagoval na zprávy médií, podle kterých šéf státu mohl porušit zákon neoznámením majetku a příjmů v cizině, jakož se dopustit daňových úniků. NABU však upozornil, že podle ukrajinských zákonů smí vyšetřovat jen bývalé prezidenty, čili nemá pravomoc spustit vyšetřování Porošenka.

Šéf populistické Radikální strany Oleh Ljaško již vyzval parlament k zřízení vyšetřovací komise a zahájení procedury odvolání hlavy státu. „Je vrcholem cynismu zřídit si firmy v daňových rájích v době, kdy (na východě země) umíraly stovky našich vojáků,“ uvedl Ljaško. Počínání protikorupčního úřadu podle něj svědčí, že není nezávislý.

Aféra Panama Papers:

  • Kauza Panama Papers (Panamské dokumenty) je považována za dosud největší únik tajných informací. V rozsahu přes 11,5 milionů dokumentů a 2,6 terabytů dat zveřejněných z interní databáze panamské společnosti Mossack Fonseca, čtvrtého největšího světového hráče na poli zakládání offshorových struktur, předstihla i aféru WikiLeaks či kauzu Snowden.
  • Uniklé dokumenty byly zveřejněny prostřednictvím německého listu Süddeutsche Zeitung a Mezinárodním konsorciem pro investigativní žurnalistiku (ICIJ) v rámci projektu OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project).

Logo společnosti Mossack Fonseca, protagonistky dosud největšího úniku tajných...

Z dokumentů, uniklých z právní firmy Mossack Fonseca o převedení Porošenkova byznysu na Britské Panenské ostrovy, vyplývá, že „ve skutečnosti se čokoládový magnát více zajímal o vlastní prospěch, než o blaho vlasti“.

„Když Porošenko v roce 2014 bojoval o nejvyšší státní funkci, sliboval voličům, že prodá svou společnost Rošen (v zahraničí známou také jako Roshen), největšího výrobce cukrovinek na Ukrajině, aby se plně soustředil na řízení země,“ připomněl list Ukrajinska pravda. „Pokud mne zvolí, začnu nový list a prodám koncern Rošen. Jako prezident Ukrajiny plánuji a zavazuji se soustředit se výhradně na dobro národa,“ prohlásil necelé dva měsíce před volbami Porošenko v rozhovoru s listem Bild.

Porošenko, jehož majetek se odhaduje na 858 milionů dolarů (asi 20 miliard Kč), si podle deníku „dokonce dovolil dvakrát porušit zákon“, když poskytl nepravdivé údaje o svém jmění. A svou zemi, válčící s nepřítelem, připravil na daních o krajně potřebné miliony dolarů. Měl tak učinit právě založením offshorové holdingové společnosti (celá zpráva OCCRP je k dispozici ZDE).

„Porošenko se ze všech sil snažil uchránit svá aktiva v daňovém ráji zrovna v době, kdy se nejvíce vystupňoval konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem,“ napsala Ukrajinska pravda. Porošenko prý převáděl majetek do cizího daňového ráje zrovna „v kritických okamžicích boje se separatisty v Donbasu“ na východě Ukrajiny, kdy povolával Ukrajince do zbraně, varoval před vpádem ruských vojsk a obviňoval Rusko z agrese.

Porošenkova obrana

Porošenko tvrdil novinářům, že své akcie svěřil do správy renomované zahraniční bance, respektive nezávislým expertům, na které banka dohlíží. Prezidentovo počínání nyní Porošenkovi poradci podle agentury Unian obhajují tím, že jde o běžnou praxi ukrajinských firem.

Prezident v reakci na obvinění na Facebooku napsal, že je „první úřední osobou na Ukrajině, která přistupuje seriózně k deklaraci svých výdělků, k placení daní a k řešení konfliktu zájmů“. Znovu uvedl, že své akcie svěřil do správy konzultačním a právním firmám a nezávislým expertům, na které dohlíží renomovaná banka.

Právní firma Avellum, s níž prezident spolupracuje, v pondělí vydala prohlášení, v němž veškerá obvinění Porošenka označuje za nepodložená. Porošenko prý ze své potravinářské firmy Rošen platí veškeré daně na Ukrajině.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko na jednání v Minsku.
Prezident Petro Porošenko zkoumá výstroj ukrajinské armády

Hořká ironie a ‚morální zločin‘

Podle deníku je hořkou ironií osudu, že se novinky o prezidentově počínání se objevily zrovna ve chvíli, kdy vláda vyhlásila válku daňovým rájům, které podle odhadů připravují Ukrajinu každým rokem o 11,6 miliardy dolarů.

Za ještě tragičtější Ukrajinska pravda považuje, že „Porošenko se ze všech sil snažil uchránit svá aktiva v daňovém ráji zrovna v době, kdy se nejvíce vystupňoval konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem“.

Certifikát vydaný společností Mossack Fonseca stvrzující Porošenkovo...

Certifikát vydaný společností Mossack Fonseca stvrzující Porošenkovo vlastnictví k 8. prosinci 2015.

Porošenko podle expertů, oslovených listem, mohl porušit zákon tím, že už jako šéf státu si založil novou firmu, jakož i tím, že ji neuvedl v majetkových přiznáních za rok 2014 a 2015.

Kdyby prezident své kroky netajil, čelil by podle listu velice nepříjemným dotazům, jak mohl převádět majetek do cizího daňového ráje zrovna „v kritických okamžicích boje se separatisty v Donbasu“ na východě Ukrajiny, kdy povolával Ukrajince do zbraně, varoval před vpádem ruských vojsk a obviňoval Rusko z agrese. Prezidentovo počínání šéf ukrajinské pobočky Transparency International označil za „morální zločin“.

,

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!