5. dubna 2016 14:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Panama Papers tlačí na Camerona v předvečer protikorupčního summitu

David Cameron. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Cameron. | foto: Reuters

LONDÝN Britský premiér David Cameron se v úterý ocitl pod tlakem, aby vysvětlil své majetkové poměry, poté co se jméno jeho zesnulého otce objevilo v takzvané kauze Panama Papers týkající se osob využívajících daňové ráje. Aféra zaplnila podle agentury AFP titulní strany téměř všech novin. Šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn předsedu vlády vyzval, aby „přestal chodit kolem horké kaše“ a s daňovými ráji se vypořádal.

Z uniklých důvěrných dokumentů právnické firmy Mossack Fonseca podle BBC a deníku The Guardian vyplývá, že Cameronův otec Ian řídil investiční fond se sídlem na Bahamách. Zisky z tohoto fondu nebyly po 30 let daněny v Británii díky složitému mechanismu, na němž se podílela Mossack Fonseca sídlící v Panamě. Podle The Guardian zaměstnával fond na Bahamách asi 50 lidí. Britská média ale už v pondělí upozornila, že Cameron starší se ničeho nezákonného nedopustil.

Britský premiér David Cameron.
Na koho míří Panama Papers?

Na otázku agentury Reuters, zda má Cameronova rodina stále peníze v takzvaných offshorových fondech zřízených premiérovým otcem, pak Cameronova mluvčí v pondělí odpověděla, že je to soukromá věc předsedy vlády. Zdroj z britské vlády agentuře AFP řekl, že premiér „nemá v offshorových fondech žádný podíl“.

Kauza přišla podle AFP pro Camerona v nejméně vhodnou dobu, neboť premiér má v květnu předsedat protikorupčnímu summitu, který se bude daňovými ráji zabývat. Kromě toho se pravidelně vyslovuje pro transparentnost a proti korupci.

Voda na mlýn levice

Předseda labouristů Corbyn v úterý řekl, že Cameron by měl přestat chodit kolem horké kaše a proti daňovým únikům bojovat. „Nemohou vedle sebe existovat dvojí pravidla, jedna pro bohatou elitu a druhá pro nás ostatní,“ uvedl levicový politik s tím, že „bohatí musejí platit“.

Labouristická poslankyně Jess Phillipsová řekla, že pokud si Cameron není ohledně fondu jistý, „měl by to zjistit a dát věci do pořádku“. I když jsou daňové záležitosti pro obyčejné lidi soukromou věcí, Cameron je „přece jen premiér, který slíbil, že s daňovými úniky skoncuje“, dodala poslankyně.

Aféra Panama Papers:

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!