Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pandemie prasečí chřipky je podvod století, tvrdí expert z Rady Evropy

Očkování proti prasečí chřipce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Očkování proti prasečí chřipce | foto: ČTK

LONDÝN Vyhlášení pandemie prasečí chřipky, která se rozšířila v loňském roce, bylo falešné. Stojí za tím farmaceutické firmy, které se chtěly "svézt" na vlně strachu, které vyhlášení pandemie vyvolalo. Společnosti vyrábějící léky a vakcíny totiž díky tomu vydělaly obří sumy. Prohlásil to šéf zdravotní sekce Rady Evropy Wolfgang Wodarg.

Wodarg obvinil farmaceutické firmy, že působily na Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) tak, aby s vyhlášením pandemie neotálela. To jim zajistilo "enormní zisky", zatímco řada zemí, včetně Velké Británie, "vycucly" už tak hubené rozpočty ministerstev zdravotnictví. "Proti relativně neškodné chorobě se navíc zbytečně nechaly naočkovat miliony lidí," řekl podle britského Daily Mail Wodarg.

"Je to jeden z největších zdravotních skandálů století," dodal. Podle něj mají vlády uzavřeny smlouvy s výrobci vakcín, které jim zajistily předběžné objednávky. "Tímto způsobem tak mají farmaceuti zajištěn obrovský zisk, aniž by finančně riskovali. Stačilo jen počkat, až WHO oznámí pandemii, a smlouvy se rozeběhly," prohlašuje expert.

Světová zdravotnická organizace po této kritice oznámila, že svůj postup při vyhlašování pandemie nechá prošetřit nezávislými odborníky. Ze zkušeností s prasečí chřipkou se prý WHO chce poučit. Zdravotnická organizace OSN ale sama uznala, že vir A(H1N1) nebyl tak silný, jak se loni na jaře zdálo. Tehdy se nemoc poprvé objevila v Mexiku. WHO pak začátkem června vyhlásila pandemii. Reagovala tak na rychlé šíření viru A(H1N1) mezi státy a kontinenty.

Choroba podle středeční zveřejněné statistiky Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) zabila dosud ve světě nejméně 14.000 lidí. Jen v Evropě jich připravila o život 2185. Nyní chřipková epidemie na evropském kontinentu polevuje.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?
Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?

Najdete na Lidovky.cz