Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pandemie v USA nezastavuje. Vlády obnovují karanténu, novými epicentry jsou Arizona a Florida

Ohniska nákazy v USA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ohniska nákazy v USA | foto: John Hopkins University/Mapbox

NEW YORK/PRAHA Koronavirová nákaza zabila ve Spojených státech už více než 126 tisíc lidí. Počet nově nakažených v Texasu, Arizoně či na Floridě dosahuje v posledních dnech nejvyšších hodnot od začátku pandemie. Některé vlády tak znovu zavádí karanténní opatření.

Situace se liší stát od státu. Původně nejvíce zasažený New York, který nákaza nemoci covid-19 zasáhla začátkem března, je na tom již relativně dobře. Už od května klesá každodenní přírůstek nově nakažených a v pondělí téměř dvacetimilionový stát hlásil jen 635 případů. 

Podle epidemiologů zde velmi pomohla trvající karanténní opatření, masivní testování a povinné nošení roušek. Podobně jsou na tom i Pensylvánie, Connecticut či New Jersey, které byly hlavními ohnisky nákazy v březnu a dubnu.

Nákaza se však začala ve velkém šířit jinde. Zavřené bary a policisté patrolující na plážích jsou novým denním chlebem například v Kalifornii. V západoamerickém státě se totiž počet nakažených nemocí covid-19 neustále zvyšuje. Ve snaze zastavit šíření viru během každoročních oslav Dne nezávislosti tak třeba město město Los Angeles uzavře od 3. do 6. července všechny plážové promenády včetně přilehlých cyklostezek, za porušení vstupu bude hrozit pokuta až tisíc dolarů (24 tisíc korun).

Podobně, ne-li hůře, jsou na tom i jižanské státy, které koronavir původně příliš nezasáhl a jejichž vlády rychle uvolnily karanténní opatření. Například Texas, Florida, Jižní Karolína či Arizona.

Arizonské martyrium

V posledním jmenovaném státě nařídil v pondělí guvernér Doug Ducey uzavřít bary, noční kluby, tělocvičny, kina a vodní centra na nejméně 30 dní. Nová opatření mají zastavit nebezpečný trend – počet nakažených v Arizoně se totiž dostal na rekordní úroveň. V poměru k velikosti populace je na tom stát dokonce nejhůře v celých USA i Evropě za celou dobu pandemie.

Odborníci, se kterými hovořil deník The Washington Post, upozorňují především na to, že republikánský guvernér původně zavedl jen mírná opatření (dokonce nedovolil úřadům, aby mohly nařídit povinné nošení roušek) a i ta příliš brzy uvolnil.

Vývoj počtu nakažených v USA.

Vývoj počtu nakažených v USA.

Přesně deset dní poté, co Ducey zrušil povinnost občanů zůstávat doma a vycházet jen v nejnutnějších případech, začal počet nakažených opět velmi rychle narůstat. „Lidé si mysleli, že se jen vrátí k normálu, jako by pandemie vůbec nebyla,“ uvedl pro list Ross F. Goldberg z Arizonské lékařské komory.

K velkému obratu dospěl guvernér Ducey minulý týden, kdy znovu zavedl karanténní opatření, konečně nařídil nošení roušek a zavedl i masivní testování, které se například v západním Phoenixu provádí tak, že se lidé mohou nechat otestovat, aniž by vystoupili z automobilu. 

Podobnou krizi zažívá v posledních dnech i stát Florida. Právě odsud pocházely první fotografie z pláží nacpaných k prasknutí poté, co guvernér Ron DeSantis uvolnil opatření. O několik týdnů později počet nakažených začal stoupat a dnes je na tom stát podobně špatně jako Arizona. Města jako Miami a Jacksonville tak zavedla povinné roušky a mají v plánu uzavření prosluněných pláží.

Noste roušky

Povinné nošení roušek se nyní v USA stalo aktuálním tématem. Přední američtí epidemiologové v čele s poradcem Bílého domu Anthonym Faucim se snaží přesvědčit obyvatele USA, když už nechtějí zůstat doma v karanténě, aby si alespoň zakrývali ústa. Zároveň vytvářejí tlak i na samotného prezidenta Donalda Trumpa, aby nařídil povinné roušky v celých USA, v čemž mají podporu i mezi guvernéry.

Šéf Bílého domu však odolává. Ochrana dýchacích cest pro něj stále zůstává „dobrovolnou záležitostí“, ale nemá prý nic proti tomu, když je budou guvernéři nařizovat. Sám se již delší dobu do řešení pandemie nehrne a podle informací New York Times se ani nestýká se svým poradcem Faucim.

Přestože Trump před řešením nákazy strká hlavu do písku, jeho viceprezident Mike Pence nikoliv. Ten naopak v neděli apeloval na setkání s občany v texaském Dallasu, aby lidé nosili roušky, dodržovali karanténní opatření a „dbali na zdraví starších spoluobčanů“. V celých USA totiž nákaze podlehlo již více než 126 tisíc lidí a počet nakažených dávno přesáhl dva a půl milionu.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Vila Na Zátorce 13 (Praha, 26. července 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Petr Arenberger, kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Pavel Paska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!