6. března 2019 22:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Panika v Německu. Pomstychtivý zahradník nalíčil výbušniny do polínek a rozmístil je po okolí

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

Berlín Německá policie ve středu vyzvala, aby se jí přihlásili lidé, kteří znali 59letého zahradního architekta Bernharda Graumanna. Ten byl nalezen minulý pátek mrtvý a policisté se domnívají, že před smrtí nastražil ve svém okolí výbušná zařízení.

Jejich exploze již zabila jednoho člověka a dva další zranila, informovala agentura DPA. Šest desítek lidí se už policii ozvalo v obavě, že by mohli být další obětí zahradníkovy pomsty.

Policii by se měli přihlásit především lidé, kteří se zesnulým Graumannem z městečka Mehlingen poblíž Kaiserslauternu měli v minulosti nějaký konflikt. Nástražné výbušné zařízení, které podle policistů vyrobil zřejmě Graumann, totiž již v okolních obcích zabilo 64letého lékaře a zranilo 37letou ženu a její dítě. S lékařem i ženou měl zahradní architekt v minulosti neshody.

Zatímco lékaře zabil balíček s výbušninou nastražený u vchodových dveří jeho praxe v Enkenbachu-Alsenbornu, ženu a její 

čtyřletou dceru zranil výbuch dřevěného polena, které hodila do krbu ve svém domě v nedalekém Otterbergu. Podle policie byla v polenu ukryta výbušná látka. Dítě i jeho matka jsou v nemocnici, nejsou ale v ohrožení života.

Dnes policisté ze spolkové země Porýní-Falc našli další polínko s výbušnou směsí nastražené na hromadě dřeva u domu v obci Fischbach nedaleko Graumannova bydliště. Žena, která v domě bydlí, je v současnosti ve 

Spojených státech, a zřejmě si tak zachránila život, nebo se přinejmenším vyhnula zranění. Podle policie i v tomto případě mezi majitelkou nemovitosti a Graumannem existovalo „obchodní spojení poznamenané konflikty“.

Vyšetřovatelé se obávají, že by se obětí pomsty zesnulého zahradního architekta mohli stát i další lidé, proto jeho známé i obchodní partnery vyzvali k opatrnosti. „Zabýváme se i tím, zda neměl muž nějaké pomocníky,“ u

vedla mluvčí policie. Při prohlídce Graumannovy nemovitosti našli policisté množství střelného prachu a další věci, jejichž držení upravuje německý zákon o výbušninách.

Příčina smrti zahradního architekta je nejasná

Příčina smrti zahradního architekta z Mehlingenu je zatím nejasná. Cizí zavinění policie nepovažuje za pravděpodobné. Informace některých médií o tom, že muž spáchal sebevraždu požitím jedu, policie nepotvrdila.

Podle německých médií byl Graumann členem společnosti, která se zabývala středověkem a jeho přibližováním současnému publiku. Často údajně ve snaze ukázat lidem, jak fungovaly staré střelné zbraně, používal střelný prach.

ČTK

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...