25. listopadu 2017 11:03, aktualizováno  11:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Paniku v londýnském metru zřejmě vyvolala hádka dvou mužů. Při útěku se zranilo 16 lidí

Policie prohledává okolí stanice Oxford Circus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie prohledává okolí stanice Oxford Circus. | foto: Reuters

LONDÝN Hlasitá hádka dvou mužů zřejmě vyvolala v pátek paniku a následnou evakuaci rušné stanice londýnského metra Oxford Circus a sousední stanice Bond Street. Policie nyní po obou mužích pátrá, informovala v sobotu agentura AP. Podle pátečních informací svědci zaslechli ve stanici střelbu, policisté ale žádné stopy po výstřelech nenašli.

Britská policie v sobotu zveřejnila fotografie dvou mužů na nástupišti ve stanici Oxford Circus a vyzvala veřejnost, aby je pomohla identifikovat. Domnívá se, že právě jejich spor vyvolal paniku, která v pátek večer vedla k dočasné evakuaci dvou stanic podzemky.

24.listopadu 2017 v 23:06, příspěvek archivován: 25.listopadu 2017 v 11:11

We are releasing CCTV images of two men we would like to speak with following the incident at Oxford Circus earlier today. Anyone with information, big or small, should get in touch by texting us on 61016. https://t.co/h71UlCqxFa https://t.co/mRd8k2YIMq

„Nikdo vlastně nic neviděl, ale všichni utíkali, odhazovali tašky, plakali, křičeli,“ řekl agentuře DPA jeden ze svědků, který se schoval v blízké restauraci.

„Najednou proti mně běželo asi 70 křičících lidí kteří s sebou strhli stojany na noviny, a za mnou do protisměru také - nefungovala mi data v mobilu, a tak jsem vůbec nevěděl, jestli se třeba nestalo něco dalšího. Lidé brečeli, křičeli, utíkali,“ doplňuje pro server Lidovky.cz Čech Jan Černý, který se v době vzniku paniky nacházel poblíž uzavřené stanice.

Policie prohlíží okolí stanice Oxford Circus
Policie prohledává pojízdné schody ve stanice Oxford Circus.

Zpočátku policie na incident reagovala tak, jakoby se jednalo o teroristický útok. Na sociálních sítích se objevila řada falešných zpráv. Střílet se podle nich mělo nejen ve stanici Oxford Circus, ale i na řadě dalších míst.

Při incidentu, který se odehrál v době začínajících předvánočních nákupů, utrpělo šestnáct lidí lehká zranění, většinou při tlačenici v davu prchajících.

Británie se letos stala terčem již pěti teroristických útoků, které si vyžádaly celkem 36 obětí. Nejtragičtějším byl sebevražedný atentát v multifunkční hale v Manchesteru, při kterém zahynulo 22 návštěvníků koncertu zpěvačky Ariany Grandeové a samotný útočník.

ČTK, Lidovky.cz