8. dubna 2012 12:01, aktualizováno  13:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lidstvo tápe v temnotě, varoval papež z Vatikánu

Papež Benedikt XVI. na velikonoční mši v bazilice sv. Petra v Římě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež Benedikt XVI. na velikonoční mši v bazilice sv. Petra v Římě | foto: Reuters

ŘÍM Papež Benedikt XVI. sloužil na náměstí svatého Petra ve Vatikánu slavnostní velikonoční mši, jíž byly přítomny desítky tisíc poutníků z celého světa. V tradičním požehnání Městu a světu (Urbi et orbi) papež žádal ukončení násilí v Sýrii, mír a stabilitu v Mali a konec útoků proti křesťanům v Nigérii.

Ironií osudu je, že další krveprolití se v Nigérii odehrálo právě dnes. Nejméně dvě desítky lidí přišly o život při výbuchu dvou bomb, které byly umístěny v blízkosti kostela ve městě Kaduna na severu země.

Benedikt XVI. rovněž odsoudil "diskriminaci a pronásledování křesťanských komunit" ve světě vůbec, ale především na Blízkém východě. Na závěr poselství pozdravil věřící na celém světě v 65 jazycích, mezi nimiž nechyběla čeština ani slovenština.

Islamisti zaútočili na kostel

Papeže sloužícího mši u slavnostně vyzdobeného oltáře, který je instalován na nádvoří před Svatopetrským chrámem, sledovalo na sto tisíc věřících. Celé místo hýřilo barvami množství čerstvých květin, jež dodali květináři až z Nizozemska.

Papež Benedikt XVI. přijel sloužit velikonoční mši do Svatopeterského chrámu.

Papež Benedikt XVI. přijel sloužit velikonoční mši do Svatopeterského chrámu.

Páteční i sobotní modlitby papež věnoval především krizi rodinných hodnot ve světě i ztrátě božích hodnot, která podle něho hrozí lidstvu. V kázání vyjádřil obavy z toho, že lidstvo tápe v temnotě a není schopné rozlišovat mezi dobrem a zlem.

Lidé vidí jen hmotné věci, varoval papež

"Skutečně ohrožující temnotou je pro člověka to, že dokáže vidět a vyhledávat hmotné, materiální věci, nevidí ale, kam jde svět a odkud kráčí," řekl papež v kázání. O materiálních věcech člověk hodně ví, "ale to, co je za nimi, bůh a dobro, se nám už nedaří rozpoznat," uvedl papež.

Velikonoční mše v bazilice sv. Petra ve Vatikánu

Velikonoční mše v bazilice sv. Petra ve Vatikánu

"Pokud bůh a mravní hodnoty, rozdíl mezi dobrem a zlem, zůstávají v temnotě, potom všechna ostatní "světla", pomocí kterých se k nám podobně nepředstavitelné technické vymoženosti dostávají, nejsou pouze pokrok, ale i nebezpečí, která nás a svět ohrožují," prohlásil také.

Hod boží velikonoční

Dnešní Hod boží velikonoční je v křesťanském kalendáři svátkem Zmrtvýchvstání Páně, kdy se na základě biblického svědectví připomíná vzkříšení ukřižovaného Krista.

Velikonoční poselství je každoročně pro papeže příležitost vyjádřit znepokojení nad konflikty a popřát mír celému světu.

Lidovky.cz, ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.