Podle AP nová statistika ukazuje výrazný nárůst odebírání kněžství v letech 2011 až 20012 oproti rokům 2008 až 2009, kdy o kněžský talár přišlo přes 170 kněží. Právě tehdy podle AP Vatikán poprvé poskytl detaily k počtu duchovních, kteří byli kvůli tomuto skandálu zbaveni svého kněžství. Předtím zveřejnil pouze počet případů sexuálního zneužívání duchovními, o nichž se dozvěděl.
|
Tomasi při slyšení před výborem v Ženevě prohlásil, že tyto činy nemohou být nikdy ospravedlněny. Důležité je podle něj také zjistit pravdu o tom, co se v minulosti stalo, aby se to už nikdy nemohlo opakovat. Zástupci Vatikánu rovněž orgánu OSN sdělili, že uvítají jakékoli jeho podněty k realizaci náležitých opatření.
Vatikán přitom nemá s tímto výborem OSN právě nejvřelejší vztahy. Loni v prosinci mu odmítl poskytnout informace o církevním vyšetřování sexuálního zneužívaní dětí duchovními. Svůj postoj zdůvodnil tím, že tyto případy považuje za důvěrné, nicméně je ochoten spolupracovat v procesních záležitostech. V odpovědi na ožehavé otázky, které loni v červenci výbor položil, Vatikán uvedl, že tyto informace nehodlá zveřejňovat a spolupracovat chce jen s úřady činnými v trestním řízení jednotlivých zemí, kde ke zločinům došlo.
Zneužívání dětí jsem nekryl, bránil se v minulosti papež Benedikt
V září loňského roku se papež vyjádřil ke zneužívání dětí kněžími. "Pokud jde o zmiňované zneužívání dětí kněžími, mohu to, jak víte, přijmout jen s hlubokým zděšením. Nikdy jsem se ale nesnažil tyto věci zakrývat," napsal v dopise Ratzinger, který má nyní titul emeritní papež. Jedenáctistránkový dopis adresoval italskému spisovateli Piergiorgiovi Odifreddimu, který o problému se zneužíváním dětí v církvi napsal knihu.
|
Agentura Reuters poznamenala, že je bylo zřejmě poprvé, co Benedikt odpověděl na obvinění ohledně sexuálního zneužívání sám za sebe, v první osobě. Předtím to byl vždy Vatikán, který tvrdil, že papež učinil mnoho pro to, aby se zneužíváním dětí duchovními skoncoval, a nikdy se je nesnažil zakrývat.
Po Bostonu začala církev jednat
Aféra začala v roce 2002 v americkém Bostonu, když se v médiích začaly objevovat zprávy, že případy zneužívání dětí jsou systematicky utajovány a provinilí duchovní jsou přesouváni z jedné farnosti na druhou, místo aby je církev zbavila kněžství a předala civilním úřadům. Na světlo se postupně dostalo velké množství takových případů, a to nejen v USA, ale i v dalších zemích, včetně evropských a jihoamerických. Podobné případy jsou hlášeny i z Austrálie.
Od té doby církve v mnoha zemích přijaly nové směrnice, které upravují přístup ke zneužívání dětí, předcházení novým případům a způsob, jakým se má o takových případech informovat policie.