Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

‚Neřekl jsem pravdu.‘ Papež Benedikt přiznal účast na setkání o zneužívání, chyba prý vznikla při editaci

Joseph Ratzinger, bývalý papež Benedikt XVI. (22. června 2020) foto: Profimedia.cz

Emeritní papež Benedikt XVI. uznal, že k případům zneužívání v bavorské arcidiecézi, kterou kdysi vedl, vydal dříve nepravdivé prohlášení. Prostřednictvím svého sekretáře Georga Gänsweina zdůraznil, že tak neučinil ze zlého úmyslu. Chyba podle něj vznikla při „editaci výroku“.
  12:10

Emeritní papež v rozporu se svojí předchozí výpovědí nyní uznává, že byl v roce 1980 jako arcibiskup mnichovsko-freisinské arcidiecéze přítomen na zasedání, na němž se mluvilo o knězi, který na sebe několikrát přitáhl pozornost kvůli zneužití dětí. Kněz přitom mohl v Bavorsku pokračovat ve své kariéře.

Emeritního papeže obvinila minulý týden mnichovská právní kancelář z pochybení ve čtyřech případech sexuálního zneužití, když v letech 1977 až 1982 vedl bavorské arcibiskupství.

Sekretář bývalé hlavy katolické církve v nejnovějším prohlášení vyzdvihl, že chyba ve výpovědi vznikla nedopatřením při „redakční úpravě zprávy“. Benedikt XVI. se podle něj omlouvá a žádá o prominutí.

Čtyřiadevadesátiletý bývalý papež také prostřednictvím svého sekretáře vzkázal, že nyní pečlivě studuje zprávu advokátní kanceláře o více než 1 700 stranách. 

Sdělil, že dokument ho naplňuje lítostí nad utrpením obětí a požádal vzhledem k svému vysokému věku a zdravotnímu stavu o pochopení ohledně rychlosti čtení.

Dokument předložený advokáty označil na 500 případů sexuálního obtěžování a zneužití, kterých se údajně v letech 1945 až 2019 v arcidiecézi Mnichov-Freising dopustilo 235 představitelů katolické církve, z nichž 173 byli kněží. 

V mnoha desítkách případů údajní útočníci pracovali v církvi i poté, co její špičky dostaly upozornění na sexuální obtěžování.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat