Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Papež bude blahořečit zesnulého 15letého programátora. Zachovalé tělo je vystaveno v džínách a teniskách

Zrestaurované tělo Carla Acutise, který bude v sobotu 10. října blahořečen, v Sálu zřeknutí v Assisi. foto: Reprofoto/Twitter: Sachin Jose

Doporučujeme
Assisi - V sobotu bude ve středoitalském městě Assisi blahořečen Carlo Acutis, křesťanský teenager, který ve věku 15 let zemřel v roce 2006 na leukémii. Jeho tělo je vystaveno v Sálu zřeknutí, leží v něm v džínách a teniskách na znamení 21. století, v němž žil. Kvůli ceremonii se muselo Acutisovo tělo vyndat z hrobu a lehce zrestaurovat, jelikož se na něm podepsal čas.
  5:00

Acutis proslul především dokumentováním celosvětových eucharistických zázraků, tedy projevů reálné přítomnosti Krista, například skrze proměnu hostie či uzdravování. Teenager byl známý svou veselostí a počítačovými dovednostmi, jakožto i svou hlubokou oddaností právě eucharistii či Panně Marii, které se staly ústředním tématem jeho života. S informacemi přišel server Catholicweekly.

„Carlo je chlapec naší doby. Počítač se pro něj stal způsobem, jak procházet ulicemi světa, podobně jako první Ježíšovi učedníci,“ pronesl arcibiskup Domenico Sorrentino z Assisi u příležitosti otevření Acutisova hrobu.

Svou cestu za blahořečením započal mladík oddaný církvi v roce 2013, kdy byl prohlášen za Služebníka Božího. Papež František ho poté jmenoval ctihodným v roce 2018 a bude to opět on, kdo ho v sobotu blahořečí. Jeho tělo je pro možnost návštěvy a uctění ze strany veřejnosti vystaveno v Assisi od 1. do 17. října, tedy ve dnech okolo samotné ceremonie. Mluvčí celého Acutisova blahořečení sdělil, že tělo při vyndání z hrobu bylo celistvé, ne však neporušené. Dle Sorrentina bylo tělo „znovu sestaveno s uměním a láskou“.

„Poprvé v historii uvidíme světce oblečeného v džínách, teniskách a svetru,“ uvedl P. Carlos Acácio Gonçalves Ferreira, rektor Sálu zřeknutí, kde je tělo vystaveno. On sám se na restauraci těla podílel, nejvíc práce prý bylo v oblasti obličeje.

Blahoslavený

Prohlášení za blahoslaveného neboli beatifikace (z lat. beatus šťastný, blažený a facere učinit) je druhým stupněm kanonizačního procesu (tj. procesu, vedoucího eventuálně k prohlášení za svatého v katolické církvi).

Prohlášení za blahoslaveného znamená, že se Církev zaručuje za to, že daná osoba je v nebi, je proto možné ji prosit o přímluvu, a prokazovat jí úctu (např. může jí být zasvěcen kostel či oltář).

Zdroj: Wikipedia.org

Acutis se narodil v roce 1991 v Londýně, poté se jeho rodina přestěhovala do italského Milána. V říjnu 2006 mu byla diagnostikována akutní leukemie, zemřel o několik dnů později. V den jeho pohřbu byl kostel plný mnoha bezdomovců, jimž Carlo pomohl, aniž by o tom věděla jeho rodina. „Kromě lásky k eucharistii měl i velkou lásku k chudým,“ pronesl biskup Sorrentino a vysvětlil, že právě proto poblíž Sálu zřeknutí v současnosti funguje polévková kuchyň pro chudé.

„Jsme nadšeni, že Carlova hrobka byla konečně otevřena. Věříme, že prostřednictvím Carlova těla věřící pocítí, že je Bůh zve k ještě vroucnější modlitbě,“ uvedla Acutisova matka.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!