Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Papež bude blahořečit zesnulého 15letého programátora. Zachovalé tělo je vystaveno v džínách a teniskách

Zrestaurované tělo Carla Acutise, který bude v sobotu 10. října blahořečen, v Sálu zřeknutí v Assisi. foto: Reprofoto/Twitter: Sachin Jose

Doporučujeme
Assisi - V sobotu bude ve středoitalském městě Assisi blahořečen Carlo Acutis, křesťanský teenager, který ve věku 15 let zemřel v roce 2006 na leukémii. Jeho tělo je vystaveno v Sálu zřeknutí, leží v něm v džínách a teniskách na znamení 21. století, v němž žil. Kvůli ceremonii se muselo Acutisovo tělo vyndat z hrobu a lehce zrestaurovat, jelikož se na něm podepsal čas.
  5:00

Acutis proslul především dokumentováním celosvětových eucharistických zázraků, tedy projevů reálné přítomnosti Krista, například skrze proměnu hostie či uzdravování. Teenager byl známý svou veselostí a počítačovými dovednostmi, jakožto i svou hlubokou oddaností právě eucharistii či Panně Marii, které se staly ústředním tématem jeho života. S informacemi přišel server Catholicweekly.

„Carlo je chlapec naší doby. Počítač se pro něj stal způsobem, jak procházet ulicemi světa, podobně jako první Ježíšovi učedníci,“ pronesl arcibiskup Domenico Sorrentino z Assisi u příležitosti otevření Acutisova hrobu.

Svou cestu za blahořečením započal mladík oddaný církvi v roce 2013, kdy byl prohlášen za Služebníka Božího. Papež František ho poté jmenoval ctihodným v roce 2018 a bude to opět on, kdo ho v sobotu blahořečí. Jeho tělo je pro možnost návštěvy a uctění ze strany veřejnosti vystaveno v Assisi od 1. do 17. října, tedy ve dnech okolo samotné ceremonie. Mluvčí celého Acutisova blahořečení sdělil, že tělo při vyndání z hrobu bylo celistvé, ne však neporušené. Dle Sorrentina bylo tělo „znovu sestaveno s uměním a láskou“.

„Poprvé v historii uvidíme světce oblečeného v džínách, teniskách a svetru,“ uvedl P. Carlos Acácio Gonçalves Ferreira, rektor Sálu zřeknutí, kde je tělo vystaveno. On sám se na restauraci těla podílel, nejvíc práce prý bylo v oblasti obličeje.

Blahoslavený

Prohlášení za blahoslaveného neboli beatifikace (z lat. beatus šťastný, blažený a facere učinit) je druhým stupněm kanonizačního procesu (tj. procesu, vedoucího eventuálně k prohlášení za svatého v katolické církvi).

Prohlášení za blahoslaveného znamená, že se Církev zaručuje za to, že daná osoba je v nebi, je proto možné ji prosit o přímluvu, a prokazovat jí úctu (např. může jí být zasvěcen kostel či oltář).

Zdroj: Wikipedia.org

Acutis se narodil v roce 1991 v Londýně, poté se jeho rodina přestěhovala do italského Milána. V říjnu 2006 mu byla diagnostikována akutní leukemie, zemřel o několik dnů později. V den jeho pohřbu byl kostel plný mnoha bezdomovců, jimž Carlo pomohl, aniž by o tom věděla jeho rodina. „Kromě lásky k eucharistii měl i velkou lásku k chudým,“ pronesl biskup Sorrentino a vysvětlil, že právě proto poblíž Sálu zřeknutí v současnosti funguje polévková kuchyň pro chudé.

„Jsme nadšeni, že Carlova hrobka byla konečně otevřena. Věříme, že prostřednictvím Carlova těla věřící pocítí, že je Bůh zve k ještě vroucnější modlitbě,“ uvedla Acutisova matka.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...