Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Papež se modlil za svého zesnulého předchůdce i ty, kteří trpí ve válkách

Papež František při novoročním projevu. (1. ledna 2023) foto: Reuters

Papež František se při novoroční mši modlil za svého předchůdce Benedikta XVI., který zemřel v sobotu. Modlil se i za ty, kteří trpí ve válkách.
  13:42

„Svěřujeme milovaného emeritního papeže Benedikta XVI. Matce Boží, aby ho doprovázela na jeho cestě z tohoto světa k Bohu,“ pronesl František ve Svatopetrské bazilice během mše u příležitosti katolického Světového dne míru. Emeritní papež zemřel v sobotu ve věku 95 let ve vatikánském klášteře Mater Ecclesiae, kde žil od své rezignace v roce 2013.

Benedikt, občanským jménem Joseph Ratzinger, stál v čele katolické církve v letech 2005 až 2013. Stal se prvním papežem po zhruba 600 letech, který na svou funkci rezignoval. V posledních dnech se jeho zdravotní stav zhoršoval.

Rakev s tělem 265. papeže bude od pondělka vystavena ve Svatopetrské bazilice. Pohřeb se uskuteční ve čtvrtek 5. ledna 2023 v 09:30 na Svatopetrském náměstí. Povede ho Benediktův nástupce František, což bude ve dvoutisícileté historii katolické církve bezprecedentní událost.

Tělo zesnulého papeže Benedikta XVI. (1. ledna 2023)

Při nedělní pobožnosti se František modlil také za ty, kteří trpí ve válkách. Věřícím doporučil, aby si do nového roku předsevzali nebýt líní a lhostejní vůči světovému dění a aby konali dobro. Člověk podle něj nemá jen pohodlně čekat, až se situace sama zlepší.

Autoři: ,

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat