Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Papež František si z řeckého Lesbu do Vatikánu odvezl 12 muslimských uprchlíků

Uprchlíci vítají papeže Františka na ostrově Lesbos. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uprchlíci vítají papeže Františka na ostrově Lesbos. | foto: Reuters

ATÉNY Papež František v sobotu přiletěl na řecký ostrov Lesbos, kde společně s konstantinopolským patriarchou Bartolomějem I. a arcibiskupem aténským Hieronymem II. navštívil uprchlický tábor. Papež během letu do Řecka označil nynější běženeckou krizi za nejhorší humanitární katastrofu od konce druhé světové války, uvedla AFP.

Nejvyšší představitel římskokatolické církve novinářům řekl, že rozhodnutí vzít s sebou 12 syrských uprchlíků bylo „čistě humanitární“ gesto, nikoli politický čin. Dodal, že tuto myšlenku mu vnuknul před pouhým týdnem jeden z vatikánských činitelů. Okamžitě ji vzal za svou, protože zcela odpovídala poselství o lidskosti, které chtěl svou cestou na Lesbos předat.

„Je to odlišná cesta. Cesta poznamenaná smutkem,“ řekl papež o sobotní návštěvě řeckého ostrova. „Uvidíme mnoho lidí, kteří trpí, kteří nevědí, kam jít, a kteří musí utíkat. Navštívíme také hřbitov, kterým je moře. Tolik lidí v něm zahynulo... toto mám na srdci během této cesty,“ dodal.

Papež František před nástupem do letadla mluví s ředitelem letecké společnosti...
Papež František nastupuje na palubu letu na řecký ostrov Lesbos.

Na letišti v Mytiléně papeže přivítal řecký premiér Alexis Tsipras, který ho bude během jeho několikahodinové návštěvy doprovázet. Tsipras podle AP připomněl, že Řecko se v současné době stará o více než padesát tisíc migrantů, které se snaží i přes potíže co nejlépe zaopatřit.

Náboženští představitelé se v táboře Moria pozdravili s asi 250 běženci a s osmi z nich poobědvali, aby si vyslechli jejich životní osudy. Všichni tři církevní hodnostáři také podepsali společnou deklaraci. Ve společném prohlášení s představiteli pravoslaví vyzývají mezinárodní společenství k ochraně lidských životů a k soucitu s uprchlíky. Informovala o tom agentura AP.

Církevní představitelé se v deklaraci obrací na politické vůdce, aby všemi prostředky zajistili, že každý, obzvláště křesťané, může zůstat ve své vlasti a požívat zde základní práva na život v míru a bezpečí. Dokument rovněž konstatuje, že setkání trojice náboženských hlav bylo zamýšleno jako pomoc a povzbuzení těm, kteří hledají azyl, a také těm, kteří běžencům pomáhají.

Papež se do Říma vrátil se třemi syrskými rodinami, polovina z dvanácti muslimských uprchlíků jsou děti. Řecká vláda podle AFP oznámila, že František si přepravu běženců přál. Komentátoři papežovo gesto považují za ukázku jeho soucitu s uprchlíky a také jako kritiku politiky uzavírání evropských hranic.

V noci na sobotu neznámí vandalové posprejovali zdi v ostrovní metropoli a v přístavu, kde je František očekáván, nápisy o tom, aby papež nekázal. Technické služby pak ráno graffiti odstranily.

Na ostrově Lesbos je nyní asi 4100 běženců, většinu z nich čeká vyhoštění do Turecka na základě ujednání, které Evropská unie s Ankarou uzavřela. V celém Řecku je pak přes 53 tisíc uprchlíků.

I přes posílení ostrahy vnějších unijních hranic a dohodu s Tureckem se migraci zcela nepodařilo zastavit. V noci na sobotu agentura Evropské unie pro ochranu vnějších hranic Frontex zadržela u Lesbu loď s 41 syrskými a iráckými uprchlíky, kteří se z Turecka pokoušeli dostat do Evropské unie.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...