Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Papež František ocenil práci žen za pandemie a upozornil na hrozby domácího násilí

Svět

  14:35
Vatikán - Papež František při pondělní velikonoční mariánské modlitbě ocenil práci žen v nynější pandemii způsobené koronavirem. Upozornil také na to, že některé ženy mohou kvůli nařízenému omezení volného pohybu trpět domácím násilím. Informovala o tom v pondělí agentura EFE.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: AP Photo

„Dnes bych chtěl připomenout zejména skutky, které činí mnohé ženy, obzvlášť v této nouzové situaci, kdy se starají o ostatní,“ řekl papež v apoštolské knihovně ve Vatikánu, odkud se v době koronavirových omezení vysílají často jeho modlitby přes internet. Papež vyzdvihl práci lékařek, zdravotnic, policistek, zaměstnankyň věznic či prodavaček.

Třiaosmdesátiletý papež, který v pondělí udělil věřícím sváteční požehnání po polední velikonoční mariánské modlitbě, také ocenil matky a sestry, které jsou „zavřené se svými rodinami doma, s dětmi, seniory či handicapovanými“. Některé z nich jsou podle něj ohroženy domácím násilím. „Pomodleme se za ně,“ vyzval papež.

Papež také připomněl země, které jsou nejvíce zasaženy koronavirem. „Myslím na všechny země, které jsou zasaženy koronavirem, některé silněji, například Itálie, Španělsko, Spojené státy, Francie... seznam je to dlouhý. Modlím se za ně všechny,“ řekla také v pondělí hlava katolické církve.

Na nárůst domácího násilí v době karanténních opatření zavedených kvůli šíření koronaviru upozornil před týdnem i generální tajemník OSN António Guterres. „Mnoho žen a dívek této hrozbě čelí tam, kde by měly být v největším bezpečí - ve svých vlastních domovech,“ řekl Guterres. Dodal, že k násilným útokům v domácnostech přispívá stres způsobený ekonomickou nejistotou a společenskou izolací.

V řadě zemí s omezením volného pohybu kvůli koronaviru vzrostly v posledních týdnech počty telefonátů na nouzové linky zřízené na pomoc obětem domácího násilí. Počty telefonátů se podle OSN ve srovnání se stejným obdobím loňského roku zdvojnásobily například v Libanonu či Malajsii, v Číně se dokonce ztrojnásobily a ve Francii vzrostly asi o 30 procent.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat