Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Papež František ocenil práci žen za pandemie a upozornil na hrozby domácího násilí

Covid 19

  14:35
Vatikán - Papež František při pondělní velikonoční mariánské modlitbě ocenil práci žen v nynější pandemii způsobené koronavirem. Upozornil také na to, že některé ženy mohou kvůli nařízenému omezení volného pohybu trpět domácím násilím. Informovala o tom v pondělí agentura EFE.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: AP Photo

„Dnes bych chtěl připomenout zejména skutky, které činí mnohé ženy, obzvlášť v této nouzové situaci, kdy se starají o ostatní,“ řekl papež v apoštolské knihovně ve Vatikánu, odkud se v době koronavirových omezení vysílají často jeho modlitby přes internet. Papež vyzdvihl práci lékařek, zdravotnic, policistek, zaměstnankyň věznic či prodavaček.

Papež ve velikonočním poselství vyzval svět k ukončení válek a k solidaritě v době pandemie

Třiaosmdesátiletý papež, který v pondělí udělil věřícím sváteční požehnání po polední velikonoční mariánské modlitbě, také ocenil matky a sestry, které jsou „zavřené se svými rodinami doma, s dětmi, seniory či handicapovanými“. Některé z nich jsou podle něj ohroženy domácím násilím. „Pomodleme se za ně,“ vyzval papež.

Papež také připomněl země, které jsou nejvíce zasaženy koronavirem. „Myslím na všechny země, které jsou zasaženy koronavirem, některé silněji, například Itálie, Španělsko, Spojené státy, Francie... seznam je to dlouhý. Modlím se za ně všechny,“ řekla také v pondělí hlava katolické církve.

Na nárůst domácího násilí v době karanténních opatření zavedených kvůli šíření koronaviru upozornil před týdnem i generální tajemník OSN António Guterres. „Mnoho žen a dívek této hrozbě čelí tam, kde by měly být v největším bezpečí - ve svých vlastních domovech,“ řekl Guterres. Dodal, že k násilným útokům v domácnostech přispívá stres způsobený ekonomickou nejistotou a společenskou izolací.

V řadě zemí s omezením volného pohybu kvůli koronaviru vzrostly v posledních týdnech počty telefonátů na nouzové linky zřízené na pomoc obětem domácího násilí. Počty telefonátů se podle OSN ve srovnání se stejným obdobím loňského roku zdvojnásobily například v Libanonu či Malajsii, v Číně se dokonce ztrojnásobily a ve Francii vzrostly asi o 30 procent.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Pečujte o své zdraví těmi nejčerstvějšími omega-3 na světě
Pečujte o své zdraví těmi nejčerstvějšími omega-3 na světě

V Norsku, zemi lososů, se nepoužívá výraz šťastný jako blecha, ale šťastný jako losos. I vy teď můžete ochutnat nejprodávanější omega-3, které...

Mohlo by vás zajímat