Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena 2 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Papež František ocenil práci žen za pandemie a upozornil na hrozby domácího násilí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: AP Photo

Vatikán Papež František při pondělní velikonoční mariánské modlitbě ocenil práci žen v nynější pandemii způsobené koronavirem. Upozornil také na to, že některé ženy mohou kvůli nařízenému omezení volného pohybu trpět domácím násilím. Informovala o tom v pondělí agentura EFE.

„Dnes bych chtěl připomenout zejména skutky, které činí mnohé ženy, obzvlášť v této nouzové situaci, kdy se starají o ostatní,“ řekl papež v apoštolské knihovně ve Vatikánu, odkud se v době koronavirových omezení vysílají často jeho modlitby přes internet. Papež vyzdvihl práci lékařek, zdravotnic, policistek, zaměstnankyň věznic či prodavaček.

Třiaosmdesátiletý papež, který v pondělí udělil věřícím sváteční požehnání po polední velikonoční mariánské modlitbě, také ocenil matky a sestry, které jsou „zavřené se svými rodinami doma, s dětmi, seniory či handicapovanými“. Některé z nich jsou podle něj ohroženy domácím násilím. „Pomodleme se za ně,“ vyzval papež.

Papež také připomněl země, které jsou nejvíce zasaženy koronavirem. „Myslím na všechny země, které jsou zasaženy koronavirem, některé silněji, například Itálie, Španělsko, Spojené státy, Francie... seznam je to dlouhý. Modlím se za ně všechny,“ řekla také v pondělí hlava katolické církve.

Na nárůst domácího násilí v době karanténních opatření zavedených kvůli šíření koronaviru upozornil před týdnem i generální tajemník OSN António Guterres. „Mnoho žen a dívek této hrozbě čelí tam, kde by měly být v největším bezpečí - ve svých vlastních domovech,“ řekl Guterres. Dodal, že k násilným útokům v domácnostech přispívá stres způsobený ekonomickou nejistotou a společenskou izolací.

V řadě zemí s omezením volného pohybu kvůli koronaviru vzrostly v posledních týdnech počty telefonátů na nouzové linky zřízené na pomoc obětem domácího násilí. Počty telefonátů se podle OSN ve srovnání se stejným obdobím loňského roku zdvojnásobily například v Libanonu či Malajsii, v Číně se dokonce ztrojnásobily a ve Francii vzrostly asi o 30 procent.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...