Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Papež se přimluvil za trpící i týrané. Mír popřál také Ukrajině

Svět

  13:05
Papež František přednesl poselství Městu a světu (Urbi et orbi), tento rok na tradičním místě z ústřední lodžie Svatopetrské baziliky, věřícím na Svatopetrském náměstí. Minulý rok kvůli pandemickým opatřením jej pronesl jen v přítomnosti pár lidí uvnitř baziliky. Papež vyzval k dialogu jakožto jediné možnosti řešení konfliktů.

„Naše schopnost vstupovat do společenských svazků je podrobována těžké zkoušce,“ uvedl papež s odkazem na koronavirovou pandemii. Varoval, že i na mezinárodní úrovni se objevuje riziko uzavřenosti, kvůli níž přednost dostávají „zkratky“ na úkor „delších cest dialogu“.

 „Jenom tyto cesty přináší možnost řešení konfliktů,“ dodal papež. Podle agentury Reuters papež zmínil slovo dialog jedenáctkrát.

Podle papeže jsme si natolik zvykli na tolik konfliktů, už je ani nevnímáme. Vzpomněl na konflikt v Sýrii či Jemenu, kde se „v tichu odehrává strašlivá tragédie“.

Přimluvil se též, aby se na Ukrajině „nerozšířily metastáze doutnajícího konfliktu“ a aby se domů dostalo velké množství válečných zajatců. Vyzval, aby se očkovací látky dostaly „těm nejpotřebnějším“. 

V porovnání s předchozím rokem událost tentokráte doprovázely obvyklé vojenské pocty, hrála i vatikánská kapela. Na náměstí bylo poměrně málo lidí, svou roli kromě pandemických opatření zřejmě hrál i padající déšť.

V pátek papež František odsloužil vánoční mši před zhruba 1 500 lidmi shromážděnými ve vatikánské bazilice svatého Petra. Kvůli covidovým opatřením se bohoslužba konala opět dříve než o půlnoci. Papež vyzval  bohatší země, aby poskytly injekce rozvojovému světu.

Ve Vatikánu podle rozhodnutí státního tajemníka Pietra Parolina platí od čtvrtka očkovací povinnost pro všechny zaměstnance kromě těch, kteří se zotavili z koronaviru. Čísla nakažených v Itálii znovu stoupají. 

Autoři: ,

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...