Čtvrtek 18. srpna 2022, svátek má Helena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Papež popřel, že by končil. Chce posloužit míru návštěvou Moskvy, pak Kyjeva

Svět

  9:52
Papež František vyloučil, že by se v brzké době chystal rezignovat. Pokud by mu ale zdraví znemožnilo řídit katolickou církev, tak by na svůj post abdikoval, řekl v rozhovoru, který v pondělí zveřejnila agentura Reuters. Papež vyjádřil vůli po své plánované červencové návštěvě Kanady zavítat i do Moskvy a do Kyjeva.

Nejdříve se ale chce vydat do Ruska a až pak na Ukrajinu. „Myslím si, že pokud si na mě ruský prezident (Vladimir Putin) najde trochu času, tak bych tam mohl jet a posloužit míru,“ řekl papež, kterého ukrajinští představitelé už několikrát na návštěvu pozvali.

Hlava katolická církve už dříve válku na Ukrajině odsoudila. Někdy poněkud nejednoznačně. Například v polovině června František řekl, že se domnívá, že válka na Ukrajině není černobílá a mělo by se na ni i na její příčiny nahlížet komplexně. Zaspekuloval, že válka mohla být i nějakým způsobem vyprovokována, či se jí dalo zabránit. Také se mu úplně nezdálo, že se ukrajinské straně taky masivně posílají zbraně.

Některá média, například deník The Washington Post, v posledních týdnech uváděla, že by papež mohl podal rezignaci. Podle tisku tomu mohla napovídat plánovaná srpnová návštěva města L’Aquila, kde je pochován papež Celestýn V. Ten odešel z papežského trůnu na konci 13. století a byl do abdikace Františkova předchůdce Benedikta XVI. poslední hlavou katolické církve, která podala abdikaci.

„Zatím ne, opravdu,“ odpověděl papež František na otázku, zda se chystá abdikovat. Dodal ale, že by rezignaci podal, pokud by mu zdraví znemožňovalo řídit katolickou církev. „A to byl velký příklad papeže Benedikta. Pro církev to byla velmi dobrá věc,“ řekl o rezignaci svého předchůdce současný papež.

O Františkově abdikaci se spekulovalo také loni v létě, když se hlava katolické církve podrobila operaci střeva. V posledních měsících měl papež problém s chůzí a několikrát se na veřejnosti objevil na kolečkovém křesle.

Kvůli zdravotním komplikacím také František zrušil návštěvu Libanonu či afrických zemí. Na cestu do Kanady v druhé polovině července se ale vydá.

„Mám se dobře, pomalu se to zlepšuje,“ řekl o svém zdravotním stavu papež.

Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat