12. února 2016 20:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Historická schůzka: Papež František se sešel s ruským patriarchou Kirillem

Papež František se v pátek sešel na Kubě s ruským patriarchou Kirillem. Jde o... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež František se v pátek sešel na Kubě s ruským patriarchou Kirillem. Jde o... | foto: ČTK

HAVANA Papež František se v pátek na Kubě setkal s ruským patriarchou Kirillem. Jde o první schůzku hlav obou církví v dějinách. Oba činitelé se na uvítanou objali a třikrát políbili na tvář. "Konečně se vidíme. Jsme bratři," zvolal František. "Je naprosto zřejmé, že to je Boží vůle," citovala jej média. "Teď je vše snazší," odpověděl Kirill.

František a Kirill měli na programu rozmluvu o pronásledování křesťanů na Blízkém východě, ale také například o politické a sociální situaci na Ukrajině. Podepsat mají společnou deklaraci k neutěšené situaci křesťanů v Iráku a Sýrii, kde křesťany zabíjejí a vyhánějí z domovů příslušníci radikální organizace Islámský stát.

Schůzka se konala v budově havanského letiště. Papeže předtím na letišti přivítal kubánský prezident Raúl Castro. František již Kubu navštívil loni v září, když Vatikán zprostředkoval obnovení diplomatických vztahů mezi USA a ostrovním státem.

Římskokatolická a pravoslavná církev se rozešly v 11. století. Cestu ke sblížení přerušil pád komunismu ve východní Evropě a obnovení náboženské svobody. Ruská pravoslavná církev vinila Vatikán ze snahy získat vliv v některých regionech prostřednictvím řeckokatolické církve.

Papež František a patriarcha Kirill.
Papež František se na Kubě sešel s ruským patriarchou Kirillem. Jde o...

S Castrem předtím jednal také Kirill, který podle ruských agentur řekl, že „kubánský lid prokázal své právo žít tak, jak je přesvědčený, že je to vhodné“. Podle agentury RIA Novosti řekl, že „hrdinství je duchovní koncept, který se nedá naučit z knih“. „Je odvozen od duchovního života člověka,“ dodal.

Papež po pátečním jednání v Havaně odletí na návštěvu Mexika, kde zůstane do 18. února.

ČTK