14. října 2018 12:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Papež František svatořečil sedm lidí, mezi nimi i papeže Pavla VI. a arcibiskupa Romera

Papež František  svatořečil papeže Pavla VI. a salvadorského arcibiskupa Óscara... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež František svatořečil papeže Pavla VI. a salvadorského arcibiskupa Óscara... | foto: ČTK

Vatikán Papež František v neděli na vatikánském Svatopetrském náměstí prohlásil svatými sedm lidí včetně dvou výrazných osobností římskokatolické církve minulého století - papeže Pavla VI. a salvadorského arcibiskupa Óscara Romera zavražděného v roce 1980 během občanské války ve středoamerické zemi. Oba muži podle agentury AP současnou hlavu katolické církve silně ovlivnili.

„Prohlašujeme a stanovujeme svatými blahoslavené Pavla VI., Óscara Arnulfa Romera Galdámeze,...“ pronesl v latině papež obvyklou formuli.

Podle Vatikánu obřadu přihlíželo přes 60 000 lidí, včetně mnoha poutníků ze Salvadoru. Papež v neděli kromě svého předchůdce z let 1963 až 1978 a salvadorského arcibiskupa svatořečil také dva italské kněze, dvě zakladatelky náboženských řádů z Německa a Španělska a italského sirotka Nunzia Sulprizia, který na počátku 19. století zahynul ve věku 19 let po životě plném utrpení.

AP uvedla, že Romero i Pavel VI. ztělesňují otevřenou církev blízkou chudým a bojující s bezprávím, kterou nynější papež prosazuje. Pavel VI. během svého papežského pontifikátu realizoval dialog s východními církvemi, byl otevřený k odloučeným křesťanským církvím na Západě a nebránil se modernizaci katolické církve. Rozporuplné reakce ovšem vyvolala jeho encyklika z roku 1968, ve které potvrdil odmítavý postoj církve k antikoncepci. V témže roce odsoudil vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa.

Českého biskupa Štěpána Trochtu a arcibiskupa Františka Tomáška Pavel VI. tajně jmenoval kardinály a kardinála Josefa Berana nechal pohřbít do krypty vatikánské baziliky mezi hroby papežů.

Obraz papeže Pavla VI.
Podle Vatikánu obřadu přihlíželo přes 60 000 lidí, včetně mnoha poutníků ze...

Kromě Františka inspiroval Pavel VI. také Óscara Romera, který za občanské války ve své zemi pomáhal lidem pronásledovaným tehdejším režimem. Byl významnou postavou v boji proti takzvaným eskadrám smrti, což byly na salvadorskou vládu napojené oddíly likvidující oponenty vojenského režimu během 13leté občanské války, při níž zemřelo okolo 75 000 lidí.

Sám Romero byl během mše v březnu 1980 eskadrami smrti zastřelen. Papež František letos v únoru potvrdil, že Romero byl zabit z nenávisti k víře, takže může být považován za mučedníka. František také označil Romera za „božího člověka“.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...