Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav 3 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Papež František účtuje. Kvůli skandálům vyměnil druhého muže Vatikánu

Papež František v březnu 2013 mává davu na Svatopetrském náměstí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež František v březnu 2013 mává davu na Svatopetrském náměstí. | foto: ČTK

VATIKÁN Papež František provedl zatím nejzásadnější změnu ve vedení Vatikánu. Do funkce státního sekretáře, prakticky druhého muže Vatikánu, místo Tarcisia Bertoneho spojovaného s vatikánskými skandály, jmenoval italského arcibiskupa Pietra Parolina.

Bertone byl kritizován za aféry, které vypluly na povrch během osmileté éry papeže Benedikta XVI., jemuž dělal státního sekretáře.

Papež již dříve avizoval, že by chtěl, aby se římskokatolická církev stala vzorem pro úspornost a poctivost. Právě výměna kardinála Bertoneho byla očekávána jako první krok na cestě k očistě od afér a mocenského boje minulého období.

Korupce ve Vatikánu

Monsignor Pietro Parolino.

Monsignor Pietro Parolino.

Za Bertoneho éry církev čelila sérii skandálů kolem odhalení sexuálního zneužívání dětí kněžími či úniku důvěrných dokumentů o korupci a mocenském boji v centrální správě Vatikánu. Osmasedmdesátiletý italský kardinál, kterého do funkce státního sekretáře vybral Františkův předchůdce v roce 2006, byl podle svých kritiků hlavním viníkem toho, že se církev dosud nedokázala s těmito aférami vypořádat.

"Čistý štít" Bertoneho působení ve funkci, která je ve Vatikánu obdobou ministerského předsedy, zpochybnila například loňská aféra známá jako Vatileaks. Komorník Benedikta XVI. tehdy vynesl z Vatikánu citlivé dokumenty týkající se korupce a mocenských intrik na nejvyšších místech kurie (vatikánské vlády). Bertone byl údajně mezi lidmi, na něž dokumenty ukazovaly.

ČTĚTE TAKÉ

Jeho jméno bylo slyšet i při projednávání případu Vatikánské banky, kterou italské úřady vyšetřují kvůli podezření z praní špinavých peněz. Bývalý prezident banky měl přitom velmi blízko právě k Bertonemu.

O 20 let mladší Parolin v minulosti ve Vatikánu vykonával především diplomatické funkce, za éry prezidenta Huga Cháveze byl jmenován papežským nunciem ve Venezuele, kde působí dodnes. "Vnímám tíhu své odpovědnosti za tento obtížný a náročný úkol," citovala agentura AFP Parolinovu reakci na papežovo jmenování. Světaznalý muž, který je znám podobně skromným přístupem k životu jako František, se funkce státního sekretáře podle prohlášení Vatikánu ujme 15. října.

Ve snaze reformovat kurii je dnešní papežův krok tím nejdůležitějším, nikoli však prvním. František již měsíc po svém březnovém zvolení jmenoval osmičlennou poradní skupinu složenou z kardinálů, která má mít v této reformě důležitý hlas. Podobnou radu jmenoval ve snaze najít řešení pro budoucnost Vatikánské banky.

Vizitky

Tarcisio Pietro Evasio Bertone

 • se narodil 2. prosince 1934 v Romano Canavese v severoitalském kraji Piemonte, jehož hlavním městem je Turín (Bertone je fanouškem tamního fotbalového týmu Juventus).
 • Jako mladý vstoupil do řádu salesiánů a dal se na studia filozofie a teologie v Turíně a Římě. Promoval z kanonického práva prací o papežovi Benediktu XIV.
 • V roce 1960 byl vysvěcen na kněze. Poté přednášel jako profesor morální teologie a kanonického práva na salesiánské univerzitě v Římě, v letech 1989 až 1991 byl rektorem salesiánské univerzity.
 • V roce 1991 byl Bertone jmenován arcibiskupem ve Vercelli v Piemontském kraji, kde působil až do roku 1995. V roce 1988 patřil do skupiny kněží, kteří doprovázeli tehdejšího kardinála Josepha Ratzingera (pozdějšího papeže Benedikta XVI.) při jednání o smíření s již zesnulým arcibiskupem Marcelem Lefebvrem, který byl exkomunikován.
 • Bertone od roku 1995 pracoval v Kongregaci pro nauku víry, kterou vedl Ratzinger. V tomto vatikánském "ministerstvu", které se zabývá morálkou a doktrínou víry, zastával druhou nejvyšší pozici.
 • Začátkem roku 2002 musel řešit problém, jak obnovit důvěryhodnost církve v USA po skandálech s případy sexuálního zneužívání dětí kněžími. Bertone byl posléze kritizován za to, že nedokázal rozhodněji zabránit problémům a aférám.
 • V roce 2002 se Bertone stal janovským arcibiskupem, kardinálem byl jmenován v roce 2003. O dva roky později byl jedním z volitelů papeže a v červnu 2006 byl jmenován státním sekretářem.
 • V úřadě kardinála komořího, který byl vytvořen v 15. století, byl Bertone od roku 2007. Poté, co letos v únoru Benedikt XVI. odstoupil, převzal otěže Vatikánu do doby, než byl zvolen nový pontifik.
 • V době sedisvakance, tedy prázdného papežského stolce, se statutární hlavou Vatikánu automaticky stane kardinál komoří (camerlengo). Bertoneho jméno bylo posléze jedním z těch, která média zmiňovala v širším okruhu favoritů na budoucího papeže.

Pietro Parolin

 • se narodil 17. ledna 1955 v severoitalském Schiavonu v provincii Vicenza.
 • Poté, co byl v roce 1980 vysvěcen na kněze, dokončila studia kanonického práva a diplomacie.
 • Do diplomatických služeb Vatikánu se Parolin zapojil již v roce 1986, působil například v Nigérii či Mexiku.
 • V období 2002 až 2009 byl vatikánským podsekretářem pro vztahy mezi státy. V srpnu 2009 jej Benedikt XVI. jmenoval arcibiskupem a papežským nunciem ve Venezuele za éry prezidenta Huga Cháveze.
 • Parolin byl za své zásluhy v roce 2005 oceněn italským Řádem rytíře Velkého kříže.
,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...