Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Je to jako hladomor za Stalina, prohlásil papež František o válce na Ukrajině

Svět

  11:19
Papež František ve středu válku na Ukrajině přirovnal ke genocidě, při níž za sovětského vůdce Josifa Stalina ve 30. letech minulého století zahynuly miliony Ukrajinců. V souvislosti s jejich utrpením také ve Vatikánu podle agentury Reuters mluvil o mučednictví.

Hlava katolické církve se k válce na Ukrajině vyjádřila na závěr generální audience, které se na Svatopetrském náměstí účastnily tisíce lidí. Ukrajinci podle papeže trpí „mučednictvím agrese“. Válku pak přirovnal ke „strašlivé genocidě“ ze 30. let.

Při hladomoru – na Ukrajině známém jako holodomor – zahynulo za vlády sovětského diktátora v letech 1932 až 1933 podle odhadů historiků 3,5 až 6 milionů Ukrajinců.

Katastrofu vyvolala především tvrdá politika komunistického režimu a zabavování obilí a dobytka místním obyvatelům. Některé země světa, stejně jako část historiků, hladomor považuje za úmyslně vyvolanou genocidu.

Papež v průběhu současné války čelil kritice, když prohlásil, že „není černobílá“. „Vidíme brutalitu a zuřivost, s jakou tuto válkou vedou jednotky, zejména žoldáci používaní Ruskem. Ale nebezpečí je v tom, že vidíme jen ty hrůzy, a ne to, co je za touto válkou, která snad mohla být nějakým způsobem vyprovokována, či jí mohlo být zabráněno,“ řekl v květnu.

Na současné události by se nemělo hledět stylem „Červená Karkulka“, tedy že Karkulka byla dobrá a vlk zlý. „Je to globální záležitost, velmi komplexní a provázaná,“ dodal tehdy.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat