Neděle 20. června 2021svátek má Květa 17 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Papež hájil své mlčení o Rohinzích v Barmě, znemožnilo by mu to vést dialog

Papež František | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež František | foto: Reuters

DHÁKA Papež František v neděli obhajoval své rozhodnutí nemluvit během návštěvy Barmy otevřeně o utrpení příslušníků muslimského menšinového etnika Rohingů. Rohingská menšina čelí v Barmě dlouhodobému útlaku a v posledních měsících také brutální operaci barmské armády, před níž uteklo z Barmy do Bangladéše již nejméně 620 tisíc Rohingů.

Papež řekl, že kdyby veřejně vyslovil výraz Rohingové, znemožnilo by mu to vést dialog. Proto na veřejnosti pouze obecně zdůrazňoval nutnost dodržování lidských práv, při soukromých schůzkách s barmskými vojenskými a civilními vůdci se ale prý vyjadřoval naprosto jasně.

Termín Rohingové papež vyřkl až při emotivní schůzce s nimi v Bangladéši. Na palubě letadla při návratu z Bangladéše do Říma se novinářům svěřil, že se při setkání s rohingskými uprchlíky rozplakal.

Převážně buddhistická Barma Rohingy neuznává jako etnikum, považuje je za nelegální přistěhovalce z Bangladéše, dlouhodobě je pronásleduje a upírá jim občanství a základní lidská práva. O to, aby veřejně nezmiňoval termín Rohingové, který je buddhistickou většinou v Barmě zapovězen, papeže předem požádali barmští katoličtí duchovní. Měli obavy, že by papežovo poukazování na Rohingy mohlo vyvolat odvetu vůči křesťanské menšině ze strany barmské armády.

„Věděl jsem, že když v oficiálních projevech použiju to slovo (Rohingové), bude to stejné, jako bych práskl Barmáncům dveřmi před nosem. Hovořil jsem ale o lidských právech, která nesmějí být nikomu upírána, o právu na občanství, abych mohl zajít dál při soukromých rozhovorech,“ řekl papež, který se hned po svém pondělním příletu do Barmy sešel s šéfem armády generálem Min Aun Hlainem a později také s barmskou civilní vůdkyní, nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij.

Papež vyjádřil přesvědčení, že se mu podařilo předat své poselství ohledně Rohingů nejvyšším barmským představitelům, a přitom nepřerušit dialog. Při soukromém jednání s vůdci barmské armády prý jasně zdůraznil, že je nutné, aby respektovali práva Rohingů.

V pátek se papež v bangladéšské metropoli Dháce sešel s 16 rohingskými uprchlíky, kteří mu popsali útrapy, jež zažili. „Plakal jsem a snažil jsem se to skrýt,“ řekl.

Podle svědků se vojáci během svého tažení proti rohingským civilistům v barmském Arakanském státě dopouštěli zabíjení, mučení, znásilňování a vypalovali celé rohingské vesnice. OSN a USA tuto kampaň označily za etnickou čistku.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...