Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Papež kritizuje bezohledné bohaté a vyzývá k boji proti ničení planety

Svět

  15:40
VATIKÁN/PRAHA - Má být textem nejenom pro katolíky, ale pro všechny obyvatele planety. To o své první vlastní encyklice (jednu už dopracoval v červenci 2013 po předchůdci Benediktovi XVI.) prohlásil papež František. V dokumentu, jenž Vatikán představil ve čtvrtek, píše hlava katolické církve o důležitých ekologických tématech a kritizuje také nešetrné chování bohatých.

Papež František foto: Reuters

Název papežovy encykliky „Laudato sii“ (Buď pochválen) je odvozen od jednoho z veršů Písně tvorstva, kterou napsal svatý František z Assisi ve 13. století. Tato duchovní píseň vyjadřuje spiritualitu světce, který je nejenom patronem živé přírody, ale jehož jméno současná hlava katolické církve přijala po svém zvolení do čela církve v březnu 2013.

Papež František ve Vatikánu.

Dokument, který vznikal po dobu jednoho roku, má 192 stran a je rozdělen do šesti kapitol. Ačkoli oficiálně byl jeho text představen až ve čtvrtek v poledne ve Vatikánu, už dříve unikkla jedna z jeho předchozích verzí na veřejnost. O publikaci se na stránkách italského týdeníku L’Espresso postaral novinář Sandro Magister. Mělo se jednat o italskou verzi encykliky, kterou ovšem Svatý stolec nechtěl pustit do oběhu a již podle všeho zlikvidoval.

Vatikánský mluvčí Federico Lombardi k tomu uvedl, že se nejedná o finální verzi dokumentu. Sandro Magister, který má v týdeníku L’Espresso na starosti zpravodajství o církvi, kvůli zveřejnění neautorizované encykliky přišel o akreditaci u Svatého stolce.

Životní prostředí a chudoba souvisejí

Jak vyplývá z publikovaného dokumentu, papež František považuje za nutné chránit společný domov planety a posilovat trvale udržitelný rozvoj. Volá také po redukci emise skleníkových plynů a podporuje rozvoj obnovitelných zdrojů energie. V dokumentu dále uvádí, že pro ochranu planety existují nejenom vědecké, ale i morální důvody.

Přelomová encyklika

Papežova encyklika o ochraně životního prostředí je přelomová, řekl biskup Malý. Hlava katolické církve se v takové šíři ekologií zatím nezabývala. 

Papež František vidí přímou souvislost mezi stavem životního prostředí a chudobou. Právě chudí lidé prý trpí špatným životním prostředím nejvíce a ponesou následky zvyšující se hladiny moří. Zároveň ale dle hlavy katolické církve není možné vinit z ekologických problémů planety rostoucí počet jejího obyvatelstva. Může za ně naopak nešetrné chování bohatých, které je orientováno na spotřebu.

Papež František se k otázkám ochrany životního prostředí vyjadřoval v poslední době již několikrát. Při různých příležitostech varoval před nevratným ničením přírody, zejména v důsledku neuvážených stavebních projektů či nešetrných metod těžby.

‚Nejsme si všichni rovni.‘ Kalifornská smetánka obchází omezení vody kvůli suchu

Ekologicky laděné pasáže obsahovala i apoštolská exhortace papeže Františka Evangelii gaudium (Radost evangelia), která vyšla v listopadu 2013. Z hlediska právní závaznosti je exhortace na nižším stupni než encyklika.

Encykliky jsou naproti tomu druhým nejvýznamnějším dokumentem, hned po papežských konstitucích. Jejich úkolem je poskytovat věřícím orientaci.

Autor: