Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Papež František se po první mši na Kubě stavil u Fidela Castra

Svět

  16:41
HAVANA - Papež František v neděli odsloužil svou první mši na Kubě na havanském náměstí Revoluce, v politickém centru země, jemuž vévodí portréty Ernesta Che Guevary a dalších mrtvých vůdců komunistické revoluce. K nim se v neděli připojil stejně obří plakát Ježíše Krista, který papeže vítal spolu s desetitisíci účastníky mše.

První latinskoamerický papež při návštěvě Kuby. foto: Reuters

Papež se večer setkal také se zakladatelem komunistického režimu na Kubě Fidelem Castrem. Navštívil 89letého bývalého vůdce u něj doma.

Papež František vyrazil do Latinské Ameriky, čeká se otevření citlivých témat

Papež setrval s Fidelem Castrem a jeho manželkou Dalií Soto del Valle v důvěrné a velmi neformální atmosféře 30-40 minut, uvedl mluvčí Vatikánu Federico Lombardi. František dal Castrovi jako dárek knihu od jezuitského autora, který dnešního papeže v dětství učil, Castro papeži na oplátku dal sbírku svých vlastních rozhovorů na téma náboženství.

Papež navštívil Castra poté, co odsloužil svou první mši na Kubě na havanském náměstí Revoluce, tedy na místě, které je obvykle místem masových režimních manifestací.

František podle agentury AP kubánskému prezidentovi poděkoval za sobotní uvítání na havanském letišti a za omilostnění 3522 vězňů odsouzených za méně závažné přečiny.

Papež v Bolívii dostal Krista na srpu a kladivu a převlékal se v Burger Kingu

„V první řadě bych vám chtěl poděkovat za vřelost přijetí,“ citovala AP ze záznamu rozhovoru před soukromým setkáním papeže a kubánského vůdce. „Také vám chci poděkovat za milosti,“ dodal František.

Kubánský prezident rovněž papeži ukázal oficiální dary hlavě římskokatolické církve. Jde o velký krucifix, který vyrobil z vesel kubánský umělec Kcho a obraz patronky Kuby Milosrdné panny z Cobre.

Papež po setkání vedl večerní bohoslužbu v havanské katedrále.

Situace na Kubě

Tajná policie zůstala i při papežově příjezdu na náměstí bdělá a zadržela tam tři lidi, kteří začali rozdávat letáky. Už před papežovou návštěvou na Kubě policie zatkla až čtyři desítky kubánských opozičních aktivistů.

Papež František je na Kubě. Policie zatkla 20 opozičních aktivistů

První latinskoamerický papež při svém příjezdu na rozlehlé havanské náměstí, které je obvykle místem masových režimních manifestací, zdravil shromážděné a potěšil jednu z rodin, jejíž čtyřletou dcerku zvedl a políbil. Ve svém kázáni mluvil vesměs velmi obecně o službě bližním, která podle něj „není nikdy ideologická, protože neslouží myšlenkám, ale lidem“.

K politickému tématu se papež dostal až v závěru mše, když apeloval na vládu Kolumbie a tamní levicové povstalce, aby ukončili nejdéle trvající konflikt v Latinské Americe a uzavřeli definitivní mírovou dohodu. Mírové rozhovory mezi povstalci z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC) vede vláda od roku 2012 a jednání se konají právě v Havaně. Povstání FARC začalo před 51 lety a vyžádalo si už téměř čtvrt milionu lidských životů.

„Jeho návštěva je důvodem k nadějím na zlepšení,“ řekl zpravodaji agentury Reuters na náměstí jednačtyřicetiletý biolog Benito Espinoza. „Jsme optimističtí lidé, mnoho let jsme ale trpěli,“ dodal.

Zadrženo až 40 disidentů

Na okraji náměstí Revoluce byli zadrženi dva muži a jedna žena, kteří překročili ochrannou bariéru, pokoušeli se dostat k církevnímu procesí vedenému papežem, provolávali heslo „svobodu, svobodu!“ a snažili se rozdávat letáky. Zastavila je papežova garda a poté se jich zmocnili kubánští tajní agenti, kteří je odvedli pryč. Šéf disidentské organizace Kubánský vlastenecký svaz (UNPACU) José Daniel Ferrer později agentuře AFP sdělil, že to byli lidi z jeho hnutí, které sdružuje disidenty východu země.

Papež na Kubu dorazil v sobotu v podvečer a své třídenní návštěvy by mohl mimo jiné využít ke kritice komunistických vůdců za porušování lidských práv. Na programu ale nemá nic, co by naznačovalo setkání s kýmkoli z místních disidentů.

Jde o první papežovu mši na Kubě.
Na náměstí vyčkávaly papeže davy lidí.

V neděli se má papež sejít s kubánským vůdcem Raúlem Castrem a není vyloučeno ani setkání s jeho bratrem a zakladatelem komunistického režimu na ostrově Fidelem Castrem. Hlavním politickým tématem jeho návštěvy je uvolňováni amerického embarga vůči ostrovu, což je proces, k němuž papež sám přispěl svou zákulisní diplomacií.

Otevřená Kuba? Vzhlížíme k příkladu solidárního Česka, říká přední opozičník

Podle Kubánské komise pro lidská práva a národní usmíření policie ještě před papežovým příletem do země zatkla 30 až 40 disidentů, aby jim zabránila v účasti na akcích spojených s papežovou návštěvou. Dalším vyhrožovala nebo je varovala, aby se během papežovy návštěvy zdrželi opozičních aktivit. Mezi zadrženými disidenty byly i tři členky opozičního hnutí Dámy v bílém, které se chtěly s Františkem setkat ve vatikánské rezidenci v Havaně.

Berta Solerová, která byla jednou z dočasně zadržených, nicméně od papežovy návštěvy žádné změny na Kubě nečeká. „Svatý otec na Kubě nic nezmění. Neočekáváme od Františka mnoho, protože přijíždí diskutovat o vztazích mezi Kubou a Spojenými státy, ne aby něco řešil,“ řekla Solerová.

Mše papeže na kubánském venkově

Asi 150.000 Kubánců se očekává na pondělní mši papeže Františka v zemědělské provincii na jihovýchodě Kuby, v níž se narodili bratři Fidel a Raúl Castrovi. Hlava katolické církve zde vystoupí dopoledne místního času (pozdě odpoledne SELČ) na hlavním náměstí města Holguín, které podle agentury AFP patří k nejstarším střediskům křesťanství na ostrově.

Papež kritizuje bezohledné bohaté a vyzývá k boji proti ničení planety

Město Holguín je známé pět metrů vysokým křížem, který byl v roce 1790 vztyčen na jednom z jeho vrchů. Stejnojmenná provincie je také místem, kde se v roce 1492 vylodil římskokatolický mořeplavec Kryštof Kolumbus. Ve zdejší zátoce se také prý v roce 1612 zjevila Panna Maria Milosrdná z Cobre, která se stala katolickou patronkou Kuby.

Podle komentátorů setkání se slavnými bratry-revolucionáři naznačuje, že 78letý papež nehodlá na Kubě přistoupit k žádné konfrontaci s komunistickým režimem. V programu jeho třídenní návštěvy podle agentury AP chybí jakýkoli náznak setkání s opozicí a s kýmkoli z disidentů, kteří protestují proti porušování lidských práv a kritizují církev za to, že je ignoruje a paktuje se s komunistickým režimem.

Autor: