28. března 2012 20:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Papež se sešel s Fidelem, žádal svobodu vyznání

Papež Benedikt XVI. se na Kubě sešel s bývalým vůdcem Fidelem Castrem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež Benedikt XVI. se na Kubě sešel s bývalým vůdcem Fidelem Castrem | foto: Reuters

HAVANA K většímu respektování náboženské svobody vyzval papež Benedikt XVI. kubánské úřady během mše, kterou ve středu sloužil v kubánské metropoli Havaně za účasti půl milionu lidí. Mší pod širým nebem v Havaně vyvrcholila papežova návštěva na Kubě, později se papež sešel s Fidelem Castrem.

Hlava katolické církve se ještě ve středu vrací zpět do Vatikánu. "Církev žije tím, že poskytuje jiným jedinou věc, kterou má a jíž není nic jiného než Kristus... Aby mohla plnit tento úkol, musí se opírat o náboženskou svobodu, která je zásadní a spočívá v možnosti hlásat a oslavovat víru veřejně," zdůraznil papež.

ČTĚTE TAKÉ:

Právo na svobodu vyznání se opírá také o "skutečnost, že věřící přispívají k budování společnosti. Jeho posílení vytváří vhodné podmínky pro mír a harmonický rozvoj a zároveň stanoví pevné základy pro konsolidaci práv budoucích generací," řekl dále Benedikt.

"Když církev zdůrazňuje toto právo, nepožaduje žádná privilegia," dodal. Papež podle agentury AP zároveň odsoudil fanatismus, který se snaží vnucovat svou pravdu ostatním.

Mše pod portrétem Che Guevary

Jak napsala agentura AFP, mše se zúčastnili jak vyznavači katolicismu, tak ateisté, ale i vyznavači afrokubánských ritů, především santeríi, která je směsí křesťanství a afrického spiritualismu.

Mše se konala pod obrovskými portréty ikon kubánské revoluce Ernesta Che Guevary a Camila Cienfuegose, sochy "apoštola" kubánské nezávislosti Josého Martího a také ohromného plakátu patronky ostrova, Panny Marie Milostiplné z El Cobre. Její svatyni u města Santiago de Cuba na východě ostrova navštívil Benedikt v úterý.

O čem se papež s Fidelem bavil, není jasné

Podobně jako při mši, kterou Benedikt XVI. sloužil v pondělí v Santiagu, i v Havaně byl přítomen kubánský vůdce Raúl Castro a další vysocí představitelé země. Na stejném místě před 14 lety seděl jeho bratr Fidel Castro, kdy přelomovou papežskou návštěvu na ostrově tehdy vykonával Jan Pavel II.

S bývalým vůdcem země Fidelem Castrem, který kvůli nemoci opustil aktivní politiku v roce 2006, se na jeho vlastní žádost papež sešel po skončení mše. Obsah jejich rozhovoru zatím znám není, podle AP by měl Benedikt nastolit poselství o znovuoživení katolické víry a také o větší svobodě pro její církev v komunistické zemi. Z Kuby má Benedikt XVI. odletět o půlnoci SELČ.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz