Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Papež na Madagaskaru sloužil mši pro milion věřících. V projevu odsoudil korupci, která zbavuje chudé naděje

Papež František odsloužil nedělní mši na půdě areálu Soamandrakizay v Antananarivo, hlavním městě Madagaskaru. foto: Reuters

Antananarivo - Papež František v neděli v hlavním městě Madagaskaru odsloužil mši pod širým nebem, které se zúčastnily statisíce lidí, Vatikán odhadl počet účastníků až na jeden milion.
  16:36

Papež uvízl ve výtahu. Poté oznámil povýšení 13 prelátů na kardinály

Během kázání se nejvyšší představitel katolické církve zaměřil zejména na stinné stránky klanové kultury a odsoudil korupci a klientelismus. Ty podle něj vedou k tomu, že majetek a moc si uzurpuje úzká skupina vzájemně provázaných lidí, zatímco zbytek populace je odsouzen k chudobě a musí žít bez vyhlídek na lepší budoucnost.

Papež povzbudil kněze frustrované sexuálními skandály, v dopise odsoudil i mlčení představitelů

Bohoslužba na předměstí Antananariva začala v 10:00 místního času (11:00 SELČ), lidé se ale na místo scházeli už od časných ranních hodin. Někteří dokonce na místě navzdory nezvykle chladnému počasí nocovali. Mše se pak konala za silných poryvů větru, který do vzduchu zvedal mračna prachu.

Symbolické předání těla Ježíše Krista na nedělní mši v Antananarivu s papežem...
Děti čekají na příchod papeže Františka.

František se ve svém kázání věnoval zejména úplatkářství a klientelismu, které podle něj způsobují, že ti nejchudší se musejí vzdát naděje na lepší život. Madagaskar, čtvrtý největší ostrov světa a jedna z nejchudších zemí planety, podle organizace Transparency International trpí rozsáhlou korupcí. Podle Světového potravinového programu (WFP) přitom 90 procent obyvatelstva musí vyjít s příjmem nižším než dva dolary denně, děti tam běžně trpí podvýživou.

Papež požádal Romy o odpuštění. ‚Zacházeli jsme s vámi špatně‘

Papež během své cesty po Africe už navštívil Mosambik a v pondělí z Madagaskaru odletí na ostrov Mauricius.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!