Pondělí 14. října 2024, svátek má Agáta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jinde dají přednost kočce nebo psovi, chválil papež Indonésany, že mají kupy dětí

Svět

  12:44
Papež František v týdnu navštívil Indonésii, jejíž obyvatele přdevším pochválil za vysoké počty dětí, které podle něj jinde ve světě nahrazují domácí mazlíčci. Vyzval také k posílení mezináboženského dialogu a varoval před netolerancí a extremismem. Papežova cesta po jihovýchodní Asii, kde jsou křesťané na většině míst náboženskou menšinou, vedla i do Papui-Nové Guineji.

„Máte tu rodiny se třemi, čtyřmi nebo pěti dětmi, které jdou stále kupředu. To se odráží ve věkové úrovni země,“ pochválil papež v projevu v Jakartě Indonésany.

Lidé v jiných zemích podle něj upřednostní spíš domácího mazlíčka. „Jen tak dál, jste příkladem pro všechny země, kde, ačkoliv to může znít legračně, možná dávají přednost kočce nebo malému psovi před dítětem,“ pokračoval se smíchem. K údajné výměně potomka za zvíře se František nevyjádřil poprvé. Už v květnu v Římě na konferenci k demografické krizi řekl, že domy se vyprazdňují od dětí a nahrazují je mazlíčci.

Podstatnou část projevu 87letý papež věnoval mezináboženskému dialogu. Ten je podle něj „nezbytný k tomu, abychom mohli čelit společným výzvám, včetně boje proti extremismu a nesnášenlivosti, které se překrucováním náboženství snaží prosadit prostřednictvím klamu a násilí“.

„Tímto způsobem lze odstranit předsudky a vytvořit atmosféru vzájemného respektu a důvěry,“ řekla hlava katolické církve v projevu k asi 300 politikům a náboženským představitelům v prezidentském paláci v Jakartě.

V posledních letech došlo v zemi k několika případům extremistického násilí, včetně sebevražedných bombových útoků v letech 2021 a 2022, které provedly osoby napojené na skupinu Jamaah Ansharut Daulah (JAD), jež se inspiruje teroristy z organizace Islámský stát.

Františka při příjezdu k prezidentskému paláci vítaly davy lidí mávající malými vatikánskými a indonéskými vlajkami. Papež, který trpí bolestmi kolen a zad, seděl na kolečkovém křesle a před palácem jej přivítal indonéský prezident Joko Widodo.

Vítaní papeže františka po příjezdu do katedrály panny Marie v Jakartě.

V Papui-Nové Guineji vyzval k ukončení kmenových konfliktů

Po návštěvě Indonésie, která má nejpočetnější muslimské obyvatelstvo na světě, papež zamířil do Papui-Nové Guineji. V sobotu tam vyzval k ukončení kmenových konfliktů, které zemi po desetiletí sužují, a vybídl ke spravedlivému využívání přírodních zdrojů v ostrovní zemi v jižním Pacifiku.

Pro papeže, který přicestoval z Jakarty už v pátek, v sobotu předvedli tradiční kmenové tance lidé z celé země, součásti britského Společenství. Hlava římskokatolické církve měla rovněž setkání se zhruba tisícovkou mladých, studentů a dětí ulice v dívčí škole v hlavním městě Port Moresby. Čekala ho směsice politických a církevních aktivit. Setkal se například s generálním guvernérem Bobem Dadaem.

Při proslovu k vládním činitelům a diplomatům František podle agentury AP žasl nad rozmanitostí obyvatel země, v níž se hovoří zhruba 800 jazyky. Poznamenal, že tato pestrost musí být „výzvou pro ducha svatého, který vytváří harmonii v různosti“.

Papež František navštívil Papua-Novou Guineu. Vyzval tam k ukončení kmenových konfliktů, které zemi po desetiletí sužují (ý. září 2024)

Papež však také upozornil, že taková diverzita je už dlouhou dobu zdrojem konfliktů. Podle AP tak poukázal na kmenové násilí a další spory, které se v posledních letech staly smrtonosnějšími. Papež apeloval, aby převládl smysl pro občanskou odpovědnost a spolupráci, z nichž podle něj budou mít prospěch všichni. „Zvláště doufám v to, že kmenové násilí ustane, protože způsobuje mnoho obětí, brání lidem žít v míru a překáží rozvoji,“ prohlásil papež.

S guvernérem Dadaem hovořil František mimo jiné také o násilí na ženách, s nímž se podle OSN v zemi od intimního partnera setkalo 60 procent žen.

Papež František je na 11denní cestě po jihovýchodní Asii a Oceánii, což je zatím nejdelší a nejnáročnější cesta za dobu jeho pontifikátu. Navštíví ještě Singapur a Východní Timor.

Autoři: ,