26. listopadu 2015 9:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Papež o teroru: Boží jméno nesmí být zneužíváno nenávistí a násilím

"Naší společnou vírou je, že Bůh, jemuž se snažíme sloužit, je Bohem míru! Jeho... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy "Naší společnou vírou je, že Bůh, jemuž se snažíme sloužit, je Bohem míru! Jeho... | foto: ČTK

NAIROBI Papež František ve čtvrtek v Nairobi důrazně odsoudil radikalizaci mladých lidí, z nichž se stávají extremisté páchající neospravedlnitelné barbarské útoky ve jménu božím. Při setkání s představiteli různých církví na apoštolské nunciatuře (velvyslanectví Vatikánu) v keňské metropoli v této souvislosti vyzval muslimy, protestanty a katolíky, aby tomuto zlu čelili společně.

„Naší společnou vírou je, že Bůh, jemuž se snažíme sloužit, je Bohem míru! Jeho svaté jméno nesmí být nikdy zneužíváno k ospravedlňování nenávisti a násilí,“ prohlásil podle agentury AFP nejvyšší představitel katolické církve.

František ve středu přiletěl do Keni a zahájil tak svou cestu do tří afrických zemí. Další zastávkou bude Uganda, po níž bude následovat Středoafrická republika. Podle mluvčího Vatikánu Federica Lombardiho chce papež na „kontinent postižený problémy, konflikty, nenávistí a násilím“ přivézt „milosrdenství a lásku boží“.

„Vím, jak živá je vaše vzpomínka, kterou zanechaly barbarské útoky v (nairobském nákupním středisku) Westgate Mall, na univerzitě v Garisse a v Mandeře,“ připomněl papež vražedné útoky spáchané somálským islamistickým hnutím Šabáb, které si vyžádaly desítky lidských životů.

Papež zdraví shromážděné věřící.
Papež požehnává oltář na začátku mše v keňském Nairobi.

„Příliš často se z mladých lidí stávají ve jménu Boha extremisté, aby rozsévali sváry a strach a ničili samu podstatu naší společnosti,“ řekl papež dva týdny po vražedných atentátech v Paříži, které spáchali mladí muslimští radikálové a které stály život 130 lidí.

Zejména z tohoto důvodu „ekumenický a mezináboženský dialog není nějakým luxusem, něčím, co není nutné. Je to něco, co náš svět zraněný konflikty vždy potřebuje,“ zdůraznil František.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz