14. dubna 2017 18:44, aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Papež odsloužil velkopáteční mši. Vzpomněl na děti, které se staly obětí útoků

Papež vzpomněl mimo jiné na děti, které zemřely minulý týden po otravě toxickým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež vzpomněl mimo jiné na děti, které zemřely minulý týden po otravě toxickým... | foto: ČTK

VATIKÁN  Před stovkami věřících odsloužil v pátek papež František ve svatopetrské bazilice tradiční mši u příležitosti Velkého pátku, kdy si křesťané z celého světa připomínají ukřižování Ježíše Krista. Večer se papež zúčastní křížové cesty poutníků v římském Koloseu, v jehož okolí už platí přísná bezpečnostní opatření.

Páteční mši papež zahájil pokleknutím na zem a modlitbou. Poté vzpomněl mimo jiné na děti, které zemřely minulý týden po otravě toxickým plynem po náletu na syrské město Chán Šajchún, a také na dětské oběti dvou teroristických útoků na koptské křesťany v Egyptě z minulé neděle.

Večer se papež zúčastní tradiční křížové cesty v Koloseu, na jejíž závěr by měl přednést projev. Už odpoledne byl prostor kolem Kolosea uzavřen a přístup do něj je pouze přes detektory kovu. Zavřena je i stanice metra u Kolosea.

V místě jsou nasazeny protiteroristické jednotky a speciální jednotky policie. V akci jsou i policejní psi vycvičení na hledání výbušnin. Úřady očekávají účast až deseti tisíc lidí.

Ve svatopetrské bazilice se při tradiční mši u příležitosti Velkého pátku sešlo...
Velký pátek je prvním dnem Velikonočního třídenní, to je umučení, pohřbení a...

Křížová cesta, někdy nazývaná Kalvárie, je symbolická cesta připomínající události spojené s ukřižováním Ježíše Krista. Obsahuje 14 tradičních zastavení, která začínají odsouzením Ježíše k smrti, pokračují přes jeho ukřižování a končí uložením jeho těla do hrobu.

Velký pátek je prvním dnem Velikonočního třídenní, to je umučení, pohřbení a vzkříšení Ježíše Krista. Následuje Bílá sobota, kdy v podvečer začíná slavnost Kristova vzkříšení a nočními obřady přechází v neděli, kdy se slaví zmrtvýchvstání.

Na Zelený čtvrtek myl nohy vězňům

Už ve čtvrtek sloužil papež František v svatopetrské bazilice mši spojenou se svěcením olejů. Odpoledne na bohoslužbu navázal rituál mytí nohou 12 trestanců, který papež provedl ve věznici poblíž Říma, kde za své činy pyká i řada bývalých členů mafie.

Byli mezi nimi tři ženy, muslim, který chce konvertovat ke katolicismu, a dva cizinci - Argentinec a Albánec. Dva z vězňů si odpykávají doživotní tresty vězení.

Tento rituál odkazuje na Ježíšovo gesto pokory vůči apoštolům krátce před jeho ukřižováním. František obřad na rozdíl od svých předchůdců nevykonává v kostele, ale byl již v nápravném zařízení pro mladistvé či v uprchlickém středisku.

ČTK

Správa železniční dopravní cesty, státní organizace
Specialista na pojištění

Správa železniční dopravní cesty, státní organizace
Praha, Středočeský kraj