Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Papež odsloužil velkopáteční mši. Vzpomněl na děti, které se staly obětí útoků

Svět

  18:44aktualizováno  19:00
VATIKÁN - Před stovkami věřících odsloužil v pátek papež František ve svatopetrské bazilice tradiční mši u příležitosti Velkého pátku, kdy si křesťané z celého světa připomínají ukřižování Ježíše Krista. Večer se papež zúčastní křížové cesty poutníků v římském Koloseu, v jehož okolí už platí přísná bezpečnostní opatření.

Papež vzpomněl mimo jiné na děti, které zemřely minulý týden po otravě toxickým plynem po náletu na syrské město Chán Šajchún. foto: ČTK

Páteční mši papež zahájil pokleknutím na zem a modlitbou. Poté vzpomněl mimo jiné na děti, které zemřely minulý týden po otravě toxickým plynem po náletu na syrské město Chán Šajchún, a také na dětské oběti dvou teroristických útoků na koptské křesťany v Egyptě z minulé neděle.

Večer se papež zúčastní tradiční křížové cesty v Koloseu, na jejíž závěr by měl přednést projev. Už odpoledne byl prostor kolem Kolosea uzavřen a přístup do něj je pouze přes detektory kovu. Zavřena je i stanice metra u Kolosea.

V místě jsou nasazeny protiteroristické jednotky a speciální jednotky policie. V akci jsou i policejní psi vycvičení na hledání výbušnin. Úřady očekávají účast až deseti tisíc lidí.

Ve svatopetrské bazilice se při tradiční mši u příležitosti Velkého pátku sešlo...
Velký pátek je prvním dnem Velikonočního třídenní, to je umučení, pohřbení a...

Křížová cesta, někdy nazývaná Kalvárie, je symbolická cesta připomínající události spojené s ukřižováním Ježíše Krista. Obsahuje 14 tradičních zastavení, která začínají odsouzením Ježíše k smrti, pokračují přes jeho ukřižování a končí uložením jeho těla do hrobu.

Velký pátek je prvním dnem Velikonočního třídenní, to je umučení, pohřbení a vzkříšení Ježíše Krista. Následuje Bílá sobota, kdy v podvečer začíná slavnost Kristova vzkříšení a nočními obřady přechází v neděli, kdy se slaví zmrtvýchvstání.

Na Zelený čtvrtek myl nohy vězňům

Už ve čtvrtek sloužil papež František v svatopetrské bazilice mši spojenou se svěcením olejů. Odpoledne na bohoslužbu navázal rituál mytí nohou 12 trestanců, který papež provedl ve věznici poblíž Říma, kde za své činy pyká i řada bývalých členů mafie.

Byli mezi nimi tři ženy, muslim, který chce konvertovat ke katolicismu, a dva cizinci - Argentinec a Albánec. Dva z vězňů si odpykávají doživotní tresty vězení.

Tento rituál odkazuje na Ježíšovo gesto pokory vůči apoštolům krátce před jeho ukřižováním. František obřad na rozdíl od svých předchůdců nevykonává v kostele, ale byl již v nápravném zařízení pro mladistvé či v uprchlickém středisku.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™
SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™

Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte krabici plnou pokračovacího kojeneckého mléka Nutrilon 2 Profutura CESARBIOTIK™. Zbrusu nová receptura...