24. prosince 2018 23:40, aktualizováno 25. 12 10:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Papež odsoudil konzum a vyzval k lásce k bližním během tradiční vánoční mše

Papež František během tradiční mše vánoční v chrámu svatého Petra v Římě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež František během tradiční mše vánoční v chrámu svatého Petra v Římě. | foto: Reuters

ŘÍM Pamatujte na chudé, střezte se materialismu a uvažujte o duchovním rozměru života, vyzval dnes papež František křesťany v tradičním poselství během vánoční mše. "Lidé se stali chamtivými a nenasytnými. Shromažďování a vlastnění věcí se pro mnohé zdá být smyslem života," řekla v chrámu svatého Petra v Římě hlava katolické církve, známá svým zasazováním se za chudé a vyděděné.

Vánoční příběh nám připomíná, že v životě není zásadní majetek, chtivost, nebo nadbytek, ale láska, láska k bližním a prostota, pokračoval papež. V časech, kdy se mnozí obdarovávají drahými dárky a přejídají se, apeloval, že spíše než hromadit věci, by se lidé měli odhodlat dělit se o ně a dávat je.

Papež František během tradiční mše vánoční v chrámu svatého Petra v Římě.
Papež František během tradiční mše vánoční v chrámu svatého Petra v Římě.

Brzy 82letý Argentinec v očích mnohých jednoduchost, k níž vyzývá, i sám zosobňuje. Vzdal se mnohých privilegií, do Vatikánu opakovaně zve bezdomovce a utečence, kterým věnoval minulé vánoční kázaní, a setkává se s vězni.

V úterý kolem poledne pronese František z balkonu baziliky svatého Petra své již šesté tradiční poselství Městu a světu (Urbi et orbi). Toto požehnání papežové pronášejí vždy na Boží hod vánoční a velikonoční.

ČTK