Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Papež požádal o odpuštění kvůli zneužívání kněžími. Arcibiskup Vigano ho vyzval k rezignaci

Papež František | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež František | foto: Reuters

DUBLIN Bývalý vysoce postavený představitel Vatikánu, arcibiskup Carlo Maria Vigano obvinil papeže Františka, že dlouhých pět let věděl o podezřeních ze sexuálního zneužívání, kterých se údajně dopouštěl bývalý americký kardinál Theodor McCarrick. V 11stránkovém prohlášení zveřejněném během papežovy návštěvy Irska Vigano rovněž hlavu katolické církve vyzval k rezignaci, uvedla agentura Reuters.

„Papež František opakovaně vyzýval k absolutní transparentnosti církve,“ napsal Vigano, který byl v letech 2011 až 2016 papežským velvyslancem ve Washingtonu a současného papeže kritizoval již v minulosti.

„V této mimořádně dramatické chvíli pro církev musí uznat své chyby a v souladu s proklamovaným principem nulové tolerance musí být papež František tím prvním, kdo půjde příkladem kardinálům a biskupům, kteří kryli McCarrickovo zneužívání, a spolu s nimi rezignuje,“ dodal.

František požádal o odpuštění

Papež František uzavřel mší pod širým nebem v dublinském parku Světové setkání rodin, při jehož příležitosti tento víkend poprvé zavítal do Irska. Během mše papež znovu požádal o odpuštění kvůli sexuálnímu zneužívání nezletilých, jehož se dopouštěli v minulých desetiletích představitelé katolické církve v Irsku a které církev dlouho přehlížela. I v neděli se v zemi konaly demonstrace za potrestání těchto zločinů.

Nedělní papežovy mše se účastnilo podle BBC asi dvě stě tisíc lidí, očekávalo se přitom až půl milionu účastníků. Podle BBC může být za nízkou účastí špatné počasí, ale také pošramocená pověst církve v posledních letech či změna irské společnosti, která už není tak konzervativní jako v minulém století. Když hlavu katolické církve hostilo Irsko naposled v roce 1979, přišlo na mši Jana Pavla II. na totéž místo 1,5 milionu lidí.

„Žádáme o odpuštění za všechna zneužívání, která se stala v různých institucích, vedených mužskými i ženskými řády,“ uvedl dnes papež na mši. Už dopoledne požádal o odpuštění věřící v poutním místě Knock, kde mimo jiné řekl, že k zajištění „pravdy a spravedlnosti“ pro oběti je třeba „pevných a rozhodných“ kroků. Podle agentury AFP se od roku 2002 přihlásilo na 14.500 lidí, kteří se v mládí stali oběťmi zneužívání představiteli církve v Irsku.

Zatímco papež sloužil mši v dublinském parku, vyšlo do ulic metropole Dublinu několik tisíc lidí s transparenty „Pravda, spravedlnost, láska“ či „Papež chrání pedofilní kněží“. Lidé došli v průvodu k místu, kde dříve stály takzvané Magdaleniny prádelny. Ty provozovaly katolické řády v minulém století a pracovaly v nich ženy zavržené tehdejší společností. Podle několik let staré vyšetřovací zprávy v ní byla porušována lidská práva.

Asi tisícovka lidí se dnes sešla ve městě Tuam, aby si připomněla téměř 800 dětí, které před více než půlstoletím zemřely v tamním katolickém sirotčinci i kvůli zanedbané péči a podvýživě. Jejich hromadný hrob byl nalezen loni.

Zneužívání nezletilých kněžími a zakrývání těchto zločinů částí církevních představitelů se stalo hlavním tématem papežovy dvoudenní návštěvy Irska. V sobotu se papež také setkal v soukromí s osmi místními oběťmi sexuálního obtěžování, podobně to udělal letos v lednu v Chile a v roce 2015 v americké Filadelfii.

Papež František a irský premiér Leo Varadkar.
Stal se prvním papežem pocházejícím z amerického kontinentu.

Papež zahájil návštěva Irska v sobotu setkáním s irským prezidentem Michaelem Danielem Higginsem a premiérem Leem Varadkarem. Už na úvod označil zneužívání za hanebné a pobouření ze selhání církve za oprávněné.

Britský server BBC přinesl v souvislosti s návštěvou statistiku, podle níž se ke katolickému vyznání v 80. letech minulého století v Irsku hlásilo 93 procent obyvatel. Podle poslední statistiky z roku 2016 se k této víře hlásí asi 78 procent lidí v zemi. O změně irské společnosti svědčí i dvě nedávná referenda. Letos Irové schválili legalizaci interrupcí a v roce 2015 se vyslovili pro homosexuální sňatky.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...