Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Papež vyzval Kubánce k návratu k aktivní víře, na mši byl i Raúl Castro

Svět

  17:57
SANTIAGO DE CUBA - Papež František v úterý během posledních hodin své návštěvy Kuby zavítal na východ ostrova do města Santiago de Cuba, kde jej pozdravily desetitisíce nadšených Kubánců. František zde odsloužil třetí mši během tří dnů a vyzval místní obyvatele k návratu k tradicím katolické víry, jejíž základy se tu udržely navzdory více než půlstoletí vlády komunistů.

Papež František před začátkem mše. foto: Reuters

Bohoslužby se podle agentury AP zúčastnil i prezident Raúl Castro. Hlava katolické církve po setkání s místními rodinami zamíří do Spojených států.

Mše se konala na nejposvátnějším místě Kuby, v bazilice Panny Marie Milosrdné v městečku Cobre, které leží v horách nedaleko Santiaga. Papež, který se během celého pobytu na Kubě vyhýbal kritice režimu a neozval se ani po zatýkání desítek disidentů kvůli jeho návštěvě, promluvil o těžké situaci katolíků v zemi, jejíž vůdci vyhlásili oficiální státní ideologií ateismus. „Duše Kubánců... byla přetvářena v době utrpení a nedostatku, což nemohlo potlačit (jejich) víru,“ prohlásil František a vyzval obyvatele ostrova, aby navázali na místní katolickou tradici.

Revoluce něhy

V zemi, kde patří k nejfrekventovanějším pojmům státního aparátu slovo revoluce, nabádal lidi k „revoluci něhy“. Navázal tak na svá předchozí dvě vystoupení, kdy vyzýval Kubánce k odvaze ke změnám v životě a k tomu, aby se spíše než o ideologii starali o své bližní.

Papež má podle statistik kubánské církve pádný důvod nabádat katolíky k aktivitě - zatímco pokřtěno je na ostrově zhruba 60 procent lidí, na mše jich pravidelně chodí pět až deset procent. „Generaci za generací, den za dnem jsme vyzýváni, abychom obnovili svou víru. Jsme vyzýváni, abychom žili revoluci něhy jako Marie, naše matka milosrdenství,“ řekl František s odkazem na zmíněnou patronku Kuby z Cobre.

Při následném průjezdu kolony s papamobilem ulicemi druhého největšího kubánského města Santiaga zdravily papeže desetitisíce lidí, z nichž mnoho mávalo vatikánskými vlaječkami. Papež poté zamířil na setkání s místními rodinami, poté odjede na letiště.

Ve Spojených státech jej okolo 22:00 SELČ přivítá na vojenské základně Andrews ve státě Maryland prezident Barack Obama. V USA František stráví sedm dní a navštíví Washington, New York a Filadelfii.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!