Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 17 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Papež při mši v Rangúnu vyzval k ‚odpuštění a soucitu‘. Přišlo na 150 tisíc lidí

Papež František v Rangúnu (Barma).  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež František v Rangúnu (Barma). | foto: ČTK

RANGÚN Papež František ve středu při mši v Rangúnu vyzval etnické menšiny, aby na násilí nereagovaly pomstou, nýbrž "odpuštěním a soucitem". Na bohoslužbě v největším barmském městě se sešlo asi 150.000 lidí, mezi nimi byli podle agentury AP i návštěvníci z Vietnamu, Thajska nebo Kambodže. Papež se pak sešel s nejvyššími buddhistickými představiteli země. Při této příležitosti řekl, že katolíci i buddhisté by měli mluvit jedním hlasem ve prospěch míru. Vyslovil se pro překonání "všech forem nepochopení, netolerance, předsudků a nenávisti".

Mezi desítkami tisíc účastníků mše byli zastoupeni kněží, jeptišky, diplomaté i zástupci vládní strany Národní liga pro demokracii, které šéfuje barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij.

„Podobná možnost už se nám asi nenaskytne. Papež žije v Říme a cestu tam si nemůžeme dovolit,“ řekl agentuře Reuters 45letý učitel Boul Kchin. Do Rangúnu se z města Mandalaj vydal na nákladním vozu s dalšími 15 příbuznými. „Jsme opravdu šťastní, máme radost, že za námi do Barmy přijel,“ dodává.

Papež František: ‚Cesta pomsty není cestou Krista‘

František během kázání připomněl utrpení, jemuž byly vystaveny barmské etnické a náboženské menšiny. Odkazoval přitom na desetiletí konfliktů mezi etnickými menšinami a armádou, jež dosud v některých částech země přetrvávají.

„Vím, že na mnohé v Barmě dopadlo násilí, mají ranění patrná i zraku skrytá,“ řekl František davu. Papež naléhal, aby lidé na násilí reagovali „odpuštěním a soucitem“, a ne pomstou. „Cesta pomsty není cestou Krista,“ dodal František.

Hlava katolické církve se má dnes ještě setkat s vlivnými buddhistickými mnichy a posléze i s místními katolickými biskupy. Ve čtvrtek František mší pro mladé věřící ukončí návštěvu buddhistické Barmy a přesune se do muslimského Bangladéše. Tamní policie dnes oznámila, že vyšetřuje zmizení katolického kněze. Podle ní vše nasvědčuje tomu, že jej unesli islámští radikálové.

Papež se nepřímo postavil na stranu muslimských Rohingů

Papežova návštěva Barmy se koná v citlivé době, kdy země kvůli problematickému vztahu s muslimskou menšinou Rohingů čelí tvrdé mezinárodní kritice. Kvůli násilnostem na severozápadě země uprchlo do Bangladéše přes 620 000 Rohingů. František se v úterý nepřímo postavil na stranu muslimské menšiny, která v zemi dlouhodobě čelí diskriminaci a v posledních měsících také tažení armády, jež OSN dříve označila za etnickou čistku. 

S poukazem na napětí v Barmě vyzval papež ve svém úterním projevu představitele buddhistů, hinduistů, muslimů, křesťanů a židů ke spolupráci na obnově země a náboženskému smíření.

Západní novináři napjatě sledovali, zda hlava katolické církve ve svém nejvýznamnějším projevu v Barmě použije termín Rohingové, který je zapovězený buddhistickou většinou země. Papež, který dříve během letošního roku otevřeně vyjadřoval obavy o osud „rohingských bratří“, v úterý tento výraz nepoužil. Podle všeho tak vyslyšel žádost místních katolických duchovních, kteří se obávají, že by se pak barmská armáda mohla mstít na menšinových katolících.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.